Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2020, 23:45

Amerika sa striasla strašiaka z Blízkeho východu a kľúčové indexy si pripísali historické rekordy

Dow Jonesov index prvýkrát vo svojej histórii prekročil hranicu 29 000 bodov.

Amerika sa striasla strašiaka z Blízkeho východu a kľúčové indexy si pripísali historické rekordy
Zdroj: TASR/AP

Akcie v Spojených štátoch dnes pokračovali v lámaní rekordov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, prvýkrát vo svojej histórii prekročil hranicu 29 000 bodov. Neskôr však oslabil, pretože investori vyberali svoje zisky.

Akciové trhy v posledných dňoch ťažia z poklesu obáv z eskalácie napätia na Blízkom východe. Dow Jonesov index sa počas dnešného obchodovania vyšplhal až na 29 009,07 bodu, nakoniec však uzavrel s poklesom o 0,46 percenta na 28 823,77 bodu.

Širší index S&P 500 dnes stratil 0,29 percenta na 3265,35 bodu a technologický index Nasdaq sa znížil o 0,27 percenta na 9178,86 bodu. Aj tieto dva indexy pritom počas dňa dosiahli nové rekordy, a to napriek prekvapivo slabým údajom o tvorbe pracovných miest v USA.

Americké ministerstvo práce pred začiatkom dnešného obchodovania oznámilo, že ekonomika USA v decembri vytvorila 145-tisíc pracovných miest. Analytici pritom podľa prieskumu agentúry Reuters počítali so vznikom 164-tisíc miest.

Dnešné údaje ministerstva práce navyše ukázali, že v októbri a novembri vzniklo o 14-tisíc pracovných miest menej, než sa predtým predpokladalo.

"Decembrová správa o trhu práce bola o niečo slabšia, než sa očakávalo, ale nie natoľko, aby vyvolala veľké obavy týkajúce amerických spotrebiteľov a zdravia celkovej ekonomiky," uviedol podľa serveru CNBC analytik Alec Young zo spoločnosti FTSE Russell.

Spotrebiteľské výdavky sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami.

Na devízovom trhu sa dnes dolár vyšplhal až na dvojtýždňové maximum voči košu popredných mien. Neskôr sa však dostal pod tlak, pretože investorov znepokojilo rozhodnutie americkej vlády uvaliť nové sankcie voči Iránu, ktoré sú reakciou na nedávny raketový útok iránskych ozbrojených síl proti americkým základniam v Iraku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.