Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2020, 11:00 Aktualizované dňa 15.01.2020 o 11:36

Česká koruna posilnila. Voči euru je najsilnejšia za sedem rokov

Silnejší kurz ako 25,118 Kč /EUR vykazovala koruna naposledy 2. januára 2013.

Česká koruna posilnila. Voči euru je najsilnejšia za sedem rokov
Zdroj: Reuters

Česká koruna dnes dopoludnia posilnila k euru na najsilnejšiu úroveň za sedem rokov. Krátko pred 10:00 sa česká mena podľa portálu Patria.cz obchodovala na 25,118 koruny za euro, a dostala sa teda tiež na svoju najsilnejšiu hodnotu voči jednotnej európskej mene od ukončenia intervenčného režimu Českej národnej banky (ČNB) v apríli 2017.

Silnejší kurz ako 25,118 Kč /EUR vykazovala koruna naposledy 2. januára 2013, podotkol analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Podľa neho korune pomáha výraznejšie ako predpokladaná inflácia, ale aj očakávania podpisu čiastkovej dohody USA a Číny.

"Devízoví obchodníci nestratili záujem o korunu ani dnes. Viceguvernér ČNB Marek Mora totiž predvčerom (v pondelok) pripustil, že počas tohto roka môže dôjsť k miernemu zvýšeniu úrokových sadzieb," uviedol Kovanda. Podľa neho trh zatiaľ počíta v konsenze s tým, že ich ČNB ponechá bez zmeny, posilňovanie koruny totiž samo o sebe predstavuje uťahovanie menových podmienok, uviedol.

Ďalším dôvodom posilňovania koruny sú podľa analytikov pondelkové údaje Českého štatistického úradu k decembrovej inflácii. Tá prekonala očakávania trhu. Miera inflácie v decembri medziročne zrýchlila na 3,2 percenta, bola tak najvyššia od roku 2012. "Nárast tempa spotrebiteľskej inflácie vyššie nad tri percentá priviedol ku korune ďalších investorov," podotkli analytici Next Finance. Predpokladajú však, že ČNB úrokové sadzby nezvýši práve kvôli pomerne silnej korune a tiež kvôli slabým číslam z priemyslu.

Česká mena by podľa analytikov Next Finance mala postupne začať slabnúť. "V najbližších dňoch je to nevyhnutné," doplnili s poukazom na množstvo špekulatívnych nákupov, kvôli ktorým je koruna takzvane prekúpená, čo zvyčajne vedie k oslabeniu meny.

Podľa Kovandu posilňovanie koruny čiastočne odráža fakt, že časť devízových obchodníkov prisudzuje teraz vyššiu pravdepodobnosť už pomerne skorému zvýšeniu úrokových sadzieb ČNB.

"Podmienkou však je, aby sa naďalej zlepšovali medzinárodné ekonomické podmienky, a teda zmierňovali medzinárodné protiinflačné tendencie, pôsobiace aj na korunu. Že by zmierňovať mohli, naznačuje uvoľňovanie napätia vo vzťahu USA a Iránu, ale aj chystaný podpis čiastkovej obchodné dohovoru USA a Číny," doplnil.

Kurz koruny držala ČNB na umelo nízkej úrovni od novembra 2013 do apríla 2017, cieľom bolo oslabiť korunu kvôli hroziacej deflácii. Kurz meny sa pred zákrokom pohyboval okolo 25,50 Kč/EUR, ČNB sa ho rozhodla držať pri hladine 27 Kč/EUR.

Zahraniční investori v tom čase masívne nakupovali koruny s vyhliadkou na rast kurzu po skončení intervencií. Ten sa skutočne dostavil a česká koruna sa v roku 2017 zaradila medzi meny s najvyšším rastom. Následne však jej posilňovanie zastavili obchodné spory a neistota okolo odchodu Británie z Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.