Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2020, 11:04

Ropná firma v Líbyi vyhlásila stav force majeure. Ceny ropy klesli

Ropná spoločnosť NOC informovala, že v dôsledku neovplyvniteľnej vyššej moci nemôže plniť dohodnuté kontrakty.

Ropná firma v Líbyi vyhlásila stav force majeure. Ceny ropy klesli
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok klesli napriek obmedzeniu produkcie v Líbyi, kde ropná firma vyhlásila stav force majeure. Cena Brentu skĺzla pod 65 amerických dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI klesla k hranici 58 dolárov/barel. Trhy totiž predpokladajú, že v prípade akýchkoľvek problémov štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) potrebný objem suroviny na trh dodajú.

Líbyjská ropná spoločnosť NOC vyhlásila stav force majeure na dodávky ropy z dvoch veľkých ropných ložísk na juhozápade krajiny El Šarára a El Feel. Force majeure znamená, že firma v dôsledku neovplyvniteľnej vyššej moci nemôže plniť dohodnuté kontrakty.

Dôvodom je, že od nedele sa produkcia z ložísk začala obmedzovať, keďže Líbyjská národná armáda (LNA) pod vedením generála Chalífa Haftara predtým zablokovala kľúčový ropovod.

​V predchádzajúcom období ceny rástli, k čomu prispeli aj protivládne protesty v Iraku. Neskôr sa však ukázalo, že tieto protesty produkciu z južných ropných ložísk neovplyvnili. Navyše, akýkoľvek výpadok v dodávkach môže vykompenzovať OPEC. Podľa analytikov z ING Economics má organizácia dostatočnú voľnú kapacitu, najmä v Saudskej Arábii.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s marcovým kontraktom dosiahla do 7.26 h SEČ 64,54 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 66 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou vo februári zaznamenala 58,18 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke tak klesla o 36 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.