Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 11:11

Nový vírus z Číny môže výrazne uškodiť aj cenám ropy

V Číne bolo potvrdených 440 prípadov a deväť úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom.

Nový vírus z Číny môže výrazne uškodiť aj cenám ropy
Zdroj: Reuters

Prípadný pokles dopytu po rope zo strany Číny v dôsledku objavenia sa nového koronavírusu by mohol spôsobiť pokles cien ropy zhruba o tri doláre za barel (159 litrov). Predpokladá to americká investičná banka Goldman Sachs.

Choroba vypukla v meste Wu-chan v centrálnej čínskej provincii Chu-pej a rýchlo sa rozšírila do ďalších oblastí. Doteraz bolo v Číne potvrdených 440 prípadov a deväť úmrtí. Medzitým sa z Číny dostala choroba aj do Thajska, Južnej Kórey, Japonska, na Taiwan, aj do USA.

Nový vírus vyvolal znepokojenie na trhoch, keďže investori majú v pamäti epidémiu syndrómu SARS. Tá vypukla v roku 2002, rovnako v Číne, a v rokoch 2002-2003 zabila vo svete približne 800 ľudí. Nový vírus totiž pochádza z rovnakého rodu ako vírus SARS.

​Goldman Sachs vychádza práve z odhadovaného vplyvu na dopyt po rope po vypuknutí epidémie syndrómu SARS. Podľa banky by na nový koronavírus mohli najviac doplatiť trhy s leteckým palivom, ak by rozšírenie choroby viedlo k výraznejšiemu poklesu dopytu po leteckej preprave v regióne.

Ak by aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zareagovala na prípadný väčší pokles dopytu po rope, počiatočná neistota môže viesť podľa banky k výraznejšiemu poklesu cien komodity. Cena ropy sa momentálne v prípade Brentu pohybuje pod 65 amerických dolárov (58,48 eura) za barel, v prípade americkej WTI okolo 58 dolárov/barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.