Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 10:45

Akcie v Číne padajú, krajinu zasiahol silný ropný šok. Obavy víťazia nad mohutnou investíciou

  • Hoci Čína cez víkend oznámila masívne investície na podporu ekonomiky kvôli koronavírusu, pokoj na akciové trhy to neprinieslo.
  • Burza v Šanghaji v pondelok prepadá o bezmála 8 percent.
  • Objavili sa aj správy o prepade dopytu po rope v Číne o pätinu.
Akcie v Číne padajú, krajinu zasiahol silný ropný šok. Obavy víťazia nad mohutnou investíciou
Zdroj: Reuters

Burza v Šanghaji otvorila prvýkrát od 23. januára, kedy sa skončili predĺžené prázdniny v súvislosti s oslavami čínskeho nového roka. Najviac zasiahnuté sú tituly výrobných firiem, spracovateľov surovín a firmy zo sektoru spotrebného tovaru. Naopak akcie farmaceutických spoločností rastú.

Koronavírusu podľahlo už vyše 360 ​​ľudí, počet nakazených sa zvýšil na viac ako 17-tisíc. Cez víkend sa tiež potvrdilo prvé úmrtie mimo Číny, zomrel nakazený na Filipínach.

Čínska centrálna banka cez víkend oznámila, že do ekonomiky naleje 1,2 bilióna jüanov, teda asi 155 miliárd eur, aby zmiernila dopady šírenia vírusu.

Koronavírus je veľkou záťažou 

Trhy to neupokojilo. Burza v Šanghaji a Šen-čene zažila krátko po svojom otvorení strmý pád o 9,1 percenta. A do konca obchodovania sa príliš neotriasla: skončila slabšie o 7,9 percenta. Nákaza sa rozšírila aj na vládne dlhopisy. Výnos na desaťročných bondoch prepadol najprudšie od roku 2014. Strácal aj jen.

Burza v Hongkongu však naberala desatiny percenta po stratách z minulého týždňa o 5,9 percenta.

Ukazuje sa, že koronavírus, ktorý v čínskych mestách uväznil desiatky miliónov obyvateľov, predstavuje veľmi podstatný zásah do výroby a dopravy v najľudnatejšej krajine sveta.

Dopyt po rope v Číne podľa zdrojov spravodajstva Bloomberg z čínskeho energetického priemyslu klesol o tri milióny barelov denne, teda 20 percent.

Ropný šok v Číne

Prepad predstavuje najväčší dopytový "ropný šok" v krajine od globálnej finančnej krízy v roku 2008 a zároveň najrýchlejší zostup od teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Podľa niektorých analytikov na vývoj bude musieť zareagovať ropný kartel OPEC znížením ťažby, aby nedochádzalo k prudkému poklesu cien ropy vo svete. Čína je celosvetovo najvplyvnejším importérom ropy.

​Čínske rafinérie podľa zdrojov Bloombergu zatiaľ skladujú nepredané ropné produkty ako benzín a letecké palivo, ale skladové kapacity rýchlo dochádzajú.

Doba je nevyspytateľná aj pre investorov. "Pandémia nie je niečo, čo ovplyvní trhy len na obdobie niekoľko málo dní," myslí si Sun Jinabo, prezident pekinskej spoločnosti China Vision Capital. Nikto však nedokáže odhadnúť, aký globálny dopad môže epidémia mať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.