Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2020, 11:57

Kritické obdobie pre ceny ropy: OPEC zvažuje zníženie produkcie

Ak sa problém v Číne čoskoro nevyrieši, ani prípadná ďalšia redukcia ťažby nebude dostatočná.

Kritické obdobie pre ceny ropy: OPEC zvažuje zníženie produkcie
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali v stredu rast zhruba o tri percentá, keď trhy upokojili informácie, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci uvažujú o ďalších produkčných škrtoch s cieľom zmierniť dôsledky koronavírusu na dopyt po rope.

Členovia OPEC spolu s ďalšími producentmi na čele s Ruskom (spoločne tvoria zoskupenie OPEC+) rokujú v týchto dňoch vo Viedni o vplyve koronavírusu na dopyt po rope, a tým na ceny. Ako uviedli nemenované zdroje pre agentúru Reuters, OPEC+ by mohol znížiť produkciu o ďalších 500-tisíc barelov denne.

Podľa analytika z maklérskej firmy OANDA Edwarda Moyu však bude dôležité, aby sa problém v Číne čoskoro vyriešil. Inak ani prípadná ďalšia redukcia ťažby nebude dostatočná, ak bude problém s vírusom pretrvávať v Číne dlhší čas.

"Toto je pre ceny ropy kritické obdobie. Ak by aj OPEC+ pristúpil na ďalšiu redukciu ťažby, prípadné predĺženie súčasných opatrení (proti koronavírusu) v Číne by znamenalo obrovský prepad dopytu po rope zo strany najväčšieho dovozcu tejto komodity," povedal Moya.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 10.14 h SEČ 55,60 amerického dolára (50,26 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,64 dolára (3,04 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s marcovým kontraktom zaznamenala 50,87 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,26 dolára (2,54 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.