Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2020, 10:09

Koronavírus ťahá ceny ropy dole. Trh očakáva reakciu Ruska na návrh zníženia ťažby

OPEC+ navrhol zredukovať produkciu o 600-tisíc barelov denne. Rusko oznámilo, že na zhodnotenie situácie na trhu potrebuje viac času.

ropa
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v pondelok klesli, pričom cena Brentu skĺzla bližšie k 54 amerických dolárov za barel (159 litrov). Trhy vyčkávajú na ďalší vývoj v Číne v súvislosti s koronavírusom a z toho vyplývajúcim dopytom po rope a zároveň čakajú, či najväčší producenti zredukujú ťažbu výraznejšie než doteraz.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) má záujem o ďalšiu redukciu ťažby. Technický výbor OPEC+ (OPEC a ďalší producenti) navrhol, aby OPEC+ zredukoval produkciu o ďalších 600-tisíc barelov denne. Rusko však oznámilo, že na zhodnotenie situácie na trhu potrebuje viac času.

Alžírsky minister ropného priemyslu Mohamed Arkab v nedeľu uviedol, že výbor navrhol dodatočnú redukciu až do konca druhého štvrťroka. "Epidémia koronavírusu má negatívny vplyv na ekonomické aktivity, najmä na dopravu, cestovný ruch a priemysel. Zatiaľ najmä v Číne, v stále väčšej miere však aj v ostatných ázijských a ďalších krajinách," povedal Arkab.

​Podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka však Moskva potrebuje viac času na zhodnotenie situácie. Ako dodal, svetový dopyt je zatiaľ solídny a rast produkcie ropy v USA by sa mal spomaliť.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli dosiahla do 8.59 h SEČ 54,29 dolára (49,49 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 18 centov.

V podobnom rozsahu klesla aj cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci. Dosiahla 50,13 dolára/barel, čo predstavuje pokles o 19 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.