Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2020, 09:57 Aktualizované dňa 24.02.2020 o 11:50

Európske akcie prudko oslabujú pre obavy z koronavírusu, výrazne padajú Ryanair či Air France

Taliansko je najviac zasiahnutou krajinou koronavírusom v Európe.

Európske akcie prudko oslabujú pre obavy z koronavírusu, výrazne padajú Ryanair či Air France
Zdroj: Reuters

Akcie na európskych trhoch začali týždeň prudkým poklesom, najmä v Taliansku, kde od víkendu rýchlo pribúdajú nové prípady nákazy koronavírusom.

Hlavný index talianskych akcií odpisuje skoro päť percent, záujem je naopak o zlato a štátne dlhopisy, hlavne americké a nemecké.

Zdroj: MarketWatch

Paneurópsky akciový index STOXX 600 asi pol hodiny po začatí strácal 2,9 percenta na 415,60 bodu, čo je najvýraznejšia denná strata minimálne od vlaňajšieho októbra.

Index talianskych akcií FTSE/MIB na burze v Miláne odpisoval 4,4 percenta na 23 690 bodov, hlavný index britských akcií FTSE 100 potom vykazoval pokles o 2,8 percenta a pohyboval sa v blízkosti 7196 bodov.

Zlato dosahuje rekordy

Kvôli obavám z pandémie sa zvyšuje záujem o zlato, ktorého cena sa vyšplhala nad 1680 dolárov za trojskú uncu (31,1 gramu) a je najvyššie za viac ako sedem rokov. 

Taliansko v piatok registrovalo 14 nakazených novým typom koronavírusu, do dneška sa však ich počet zvýšil približne na 150. Štyria ľudia na ochorenie zomreli.

Zdroj: MarketWatch

Index pražskej burzy PX krátko pred 10:00 vykazoval pokles asi o 2,1 percenta zhruba na 1067 bodov. Zhruba 2,2 percenta na 56 158 bodov strácal index WIG burzy vo Varšave, budapeštiansky BUX potom mal stratu 1,9 percenta na 44 928 bodov.

Strácajú letecké spoločnosti

Najvýraznejšie straty majú akcie leteckých spoločností, napríklad Ryanair, easyJet, Air France a Lufthansa odpisujú od siedmich do 11 percent. Ich odborový index má stratu okolo štyroch percent.

Viac ako trojpercentnú stratu vykazujú aj akcie firiem, ktoré sú citlivé na zmeny hospodárskeho rastu, teda hlavne výrobcovia luxusného tovaru, automobilky alebo technologické firmy a banky.

Nervozita zvyšuje záujem o štátne dlhopisy vybraných krajín. Investori po predaji akcií presúvajú peniaze do zlata alebo do nemeckých štátnych dlhopisov.

Výnos bondu so splatnosťou 30 rokov sa dostal do záporu, čo znamená, že v negatívnom pásme sú už všetky nemecké štátne dlhopisy naprieč výnosovou krivkou. Investori sú teda ochotní tieto papiere kupovať aj za predpokladu, že pri splatnosti dostanú menej peňazí, než koľko za ne pri nákupe zaplatili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.