Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2020, 16:44

Americké akcie kvôli koronavírusu prudko klesajú

Jednou z mála ziskových firiem je dnes farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie po začatí obchodovania rastú o zhruba päť percent.

Americké akcie kvôli koronavírusu prudko klesajú
Zdroj: Reuters

Akcie v Spojených štátoch začali obchodovanie prudkým poklesom a index Dow Jones v prvých minútach po otvorení trhu stratil viac ako 800 bodov. Investori totiž prechádzajú k bezpečnejším investíciám.

Deje sa tak kvôli prudkému rastu počtu ochorení novým koronavírusom mimo Čínu, ktorý vyvolal obavy, že koronavírus bude mať na globálny rast oveľa vážnejšie dôsledky, než sa doteraz čakalo.

Zhruba 15 minút po začatí obchodovania index Dow Jones klesol o 2,8 percenta a pohyboval sa okolo 28 193 bodov. Širší index Standard & Poors 500 strácal 2,5 percenta na 3253 bodov a Nasdaq 2,9 percenta na 9296 bodov.

Širší index S&P 500 klesol pod svoj 50-denný kĺzavý priemer a Dow Jones dokonca pod 100-denný kĺzavý priemer, čo sú pozorne sledované indikátory hybnosti, napísala agentúra Reuters.

Jednou z mála počtu ziskových firiem je dnes farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie po začatí obchodovania rástli o zhruba päť percent. Jeden z vyšších predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil, že experimentálny liek firmy môže byť najlepšou stávkou na nájdenie lieku na nový koronavírus.

​Asistent generálneho riaditeľa WHO Bruce Aylward uviedol, že liek firmy nazvaný remdesivir by mohol byť účinný. Remdesivir bol použitý na klinické testy v Číne a podľa WHO budú výsledky dostupné do niekoľkých týždňov, napísala agentúra Bloomberg. Liek pred rokmi vyvinul tím vedcov firmy Gilead Sciences na čele s Čechom Tomášom Cihlářom.

Nákaza novým typom koronavírusu si v Taliansku vyžiadala už najmenej šesť obetí. Nakazených je podľa poslednej bilancie talianskych úradov 219, informoval denník La Repubblica. Koronavírus sa v piatich regiónoch na severe Talianska začal šíriť koncom minulého týždňa.

Irán má podľa správy polooficiálnej agentúra ILNA 50 obetí nového typu koronavírusu, čo je najviac mimo územia Číny. Iránske štátne médiá však stále uvádzajú len 12 mŕtvych a asi 60 nakazených. Prvý prípad nákazy oznámil dnes tiež občianskou vojnou zmietaný Afganistan a dva prípady Omán.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.