Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 08:36

Globálne akcie čelia najhoršiemu týždňu od finančnej krízy

Správy o množiacich sa prípadoch nového koronavírusu, najmä v Taliansku, vyvolali obavy z oveľa väčšieho ekonomického dosahu, než sa pôvodne očakávalo.

Globálne akcie čelia najhoršiemu týždňu od finančnej krízy
Zdroj: Reuters

Globálne akcie čelia najhoršiemu týždňu od finančnej krízy z roku 2008. Investorov znepokojujú správy o ďalšom šírení koronavírusu naprieč Európou.

Ázijské akciové trhy dnes ďalej klesajú a reagujú aj na pokles akcií v Spojených štátoch - Dow Jonesov index vo štvrtok odpísal takmer 1200 bodov, čo bol jeho vôbec najprudší denný prepad v histórii.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei v začiatkoch dnešného obchodovania odpísal tri percentá a za celý týždeň stráca viac ako deväť percent.

Hlavný index austrálskej burzy ASX200 sa dnes ráno znížil o viac ako 3,5 percenta a uzavrel so stratou 3,25 percenta - najnižšie za šesť mesiacov.

Správy o množiacich sa prípadoch nového koronavírusu, najmä v Taliansku, vyvolali obavy z oveľa väčšieho ekonomického dosahu, než sa pôvodne očakávalo, píše spravodajský portál BBC.

"Trhy boli príliš optimistické a teraz môžu byť až príliš pesimistické," povedala BBC analytička Iris Pangová zo spoločnosti ING, ktorá sa špecializuje na Čínu.

"Ázijské trhy reagovali na COVID-19 pomaly, pretože spočiatku verili, že ide iba o čínsky problém - až do doby, kedy začali prudko pribúdať prípady nákazy v Južnej Kórei a Japonsku," dodala.

Indické akciové trhy dnes tiež výrazne poklesli. Indexy Nifty a Sensex stratili zhruba 2,5 percenta.

Kvôli obavám z hospodárskych dôsledkov nového typu koronavírusu vo štvrtok opäť výrazne oslabili aj európske akcie. Paneurópsky akciový index STOXX 600 klesol o 3,75 percenta a obchodovanie zakončil na 389,46 bodu. To predstavuje jeho najnižšiu záverečnú hodnotu za viac ako štyri mesiace.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.