Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 11:16

Saudi zvyšujú kapacitu o ďalší milión barelov. V apríli chcú lámať rekordy

Saudská Arábia zvýšila spor s Ruskom, čo sa týka produkcie, dala totiž najavo, že návrhy Moskvy na nové rokovania o objeme ťažby odmieta.

Saudi zvyšujú kapacitu o ďalší milión barelov. V apríli chcú lámať rekordy
Zdroj: Reuters

Saudská vláda nariadila ropnému koncernu Saudi Aramco zvýšiť produkčnú kapacitu až na 13 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov). Rozhodnutie sa odrazilo na cenách ropy, pričom cena Brentu skĺzla pod 37 amerických dolárov za barel.

Zdroj: DailyFX

​Ako informoval šéf spoločnosti Amin Násir, firma Saudi Aramco dostala od ministerstva energetiky inštrukcie, aby svoju maximálnu produkčnú kapacitu zvýšila o jeden milión barelov denne. Jej pôvodná kapacita dosahovala 12 miliónov barelov/deň. "Firma robí maximum, aby nariadenie splnila čo najskôr," dodal Násir.

Saudská Arábia už v utorok oznámila, že v apríli zvýši dodávky ropy na rekordné hodnoty. Tým zároveň zvýšila spor s Ruskom, čo sa týka produkcie, a dala tak najavo, že návrhy Moskvy na nové rokovania o objeme ťažby odmieta.

​V stredu sa tlak Saudskej Arábie ešte zvýšil, na čo zareagovali ceny ropy, ktoré ešte v ranných hodinách rástli. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s májovým kontraktom dosiahla do 10.12 h SEČ 36,53 dolára (32,07 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o 69 centov (1,25 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli dosiahla 33,67 dolára/barel. Aj v tomto prípade to predstavuje pokles o 69 centov (2,01 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.