Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 10:49

Ukazovateľ strachu na Wall Street dosiahol najvyššiu hodnotu od veľkej finančnej krízy

​Americké akciové indexy sa v stredu dostali na hranicu takzvaného medvedieho trhu.

Ukazovateľ strachu na Wall Street dosiahol najvyššiu hodnotu od veľkej finančnej krízy
Zdroj: TASR/AP

Prezývajú ho aj ukazovateľ strachu na Wall Street. Index VIX dosiahol najvyššiu hodnotu od čias svetovej finančnej krízy v roku 2008.

V stredu počas burzových hodín v USA prekonal hodnotu 60 bodov.

Takéto úrovne nedosahoval ani počas americkej rozpočtovej krízy v roku 2011, či na vrchole eurokrízy v roku 2012, ani počas nasledujúcich paník na trhoch v rokoch 2015 a 2018, keď vzplanuli obavy o rast čínskej respektíve svetovej ekonomiky.

Technicky zachytáva ukazovateľ očakávané výkyvy na akciovom indexe S&P 500. Investori s VIXom nemôžu obchodovať priamo. Keď však obchodujú s opciami, ovplyvňujú nepriamo jeho hodnotu. Opciami si totiž obchodníci kupujú právo kúpiť podkladové aktívum.

Zdroj: Investing.com

​Americké akciové indexy sa v stredu dostali na hranicu takzvaného medvedieho trhu. To je situácia, kedy straty kľúčových indexov ako S&P 500 či Dow Jones Industrial Average klesnú presiahnu 20 percent. Medvedí trh zvykne bývať dlhším obdobím poklesov akcií.

Investorov v stredu vystrašili kroky Bieleho domu. Americký prezident Donald Trump v stredu kvôli epidémii koronavírusu zakázal vstup Európanov do Spojených štátov počas najbližších 30 dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.