Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 15:02 Aktualizované dňa 12.03.2020 o 15:32

Česká koruna prudko oslabila. K euru je na najnižšej úrovni za takmer tri roky

Voči doláru dnes česká koruna stratila viac ako 50 halierov.

Česká koruna prudko oslabila. K euru je na najnižšej úrovni za takmer tri roky
Zdroj: Reuters

Česká koruna dnes pokračuje vo výraznom oslabení k obom svetovým menám. K euru dnes stratila oproti stredajšiemu záveru 46 halierov a okolo 14.00 sa obchodovala za 26,21 Kč / euro.

Zdroj: Patria.cz

​Vyplýva to z informácií na webe Patria Online. K euru je to najslabšia úroveň od konca júna 2017, hranicu 26 korún česká mena prerazila hodinu po začatí dnešného obchodovania.

Voči doláru dnes koruna stratila viac ako 50 halierov.

Kurz koruny k doláru ukončil stredajšie obchodovanie na 22,83 Kč / dolár, do dnešných 14:00 oslabil na 23,36 Kč / dolár.

Zdroj: Patria.cz

"Bezprostredným dôvodom dopoludňajšieho citeľného oslabovanie českej meny bolo rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázať väčšine Európanov cesty do USA. Trhy sa obávajú, že tento krok znateľne zvyšuje riziko celosvetovej recesie v blízkej dobe. Zbavujú sa tak rizikovejších aktív, medzi ktoré radia aj českú menu ," komentoval dopoludňajší vývoj analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Popoludňajšie oslabovanie je podľa neho spôsobené tým, že investorov podobne ako Trumpa sklamala Európska centrálna banka, ktorá sa nepriklonila k ďalšiemu zníženiu úrokovej sadzby.

Podľa Kovandu nemožno vylúčiť, že sa koruna čoskoro prepadne až k 26,70 koruny za euro. Priblížila by sa tak úrovni, kde ju intervenciou umelo držala centrálna banka v rokoch 2013 až 2017, keď korunu cielene znehodnocovala.

Prepad zvýrazňuje aj pražská burza. Index PX ráno strácal päť percent, okolo 14:00 to bolo šesť percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.