Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2020, 08:17

Ceny ropy prudko klesli, dôvodom je mimoriadne opatrenie Fedu

Americký Fed v nedeľu znížil úrokové sadzby už druhýkrát tento mesiac.

Ceny ropy prudko klesli, dôvodom je mimoriadne opatrenie Fedu
Zdroj: Reuters

Ropa v pondelok prehĺbila svoje straty a jej ceny strmo klesli.

Dôvodom bolo masívne zníženie úrokových sadzieb amerického Federálneho rezervného systému (Fed) pre paniku, ktorú na globálnych finančných trhoch vyvolalo rýchle šírenie koronavírusu, zatiaľ čo medzi hlavnými producentmi ropy zúri cenová vojna.

Americký Fed v nedeľu znížil úrokové sadzby už druhýkrát tento mesiac.

Tiež uviedol, že v nadchádzajúcich týždňoch rozšíri program nákupu aktív o minimálne 700 miliárd dolárov v snahe zmierniť napätie na finančných trhoch.


Ceny ropy sú pod silným tlakom ako na strane dopytu, tak na strane ponuky. Obavy zo znižovania nákupu ropy v dôsledku pandémie koronavírusu pretrvávajú a zároveň nadmerná ponuka komodity na trhoch vzrástla po tom, ako najväčší vývozca ropy Saudská Arábia zvýšila produkciu a znížila ceny.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v pondelok o 7.41 h SEČ predával po 30,51 dolára (27,48 eura). To bolo o 1,22 dolára alebo 3,84 percenta menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 1,78 dolára alebo 5,02 percenta na 33,66 dolára za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.