Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2020, 22:18

Ohlásenie stimulov trhom nepomohlo. Americké akcie obnovili pokles

Trump sľúbil, že podporí ekonomiku balíkom opatrení v objeme až bilión dolárov.

Ohlásenie stimulov trhom nepomohlo. Americké akcie obnovili pokles
Zdroj: Reuters

Americké akcie dnes obnovili pokles, rastúce obavy z negatívnych dopadov koronavírusu na podnikateľský sektor v Spojených štátoch totiž prevážili nad optimizmom ohľadom stimulačných opatrení.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes klesol o 6,30 percenta na 19 898,92 bodu.

​Prišiel tak už o takmer všetky zisky, ktoré si pripísal od inaugurácie prezidenta Donalda Trumpa v roku 2017.

Širší index S & P 500 dnes klesol o 5,18 percenta na 2398,10 bodu. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 4,70 percenta na 6989,84 bodu.

Nádej na kompenzáciu dôsledkov 

Deň pred Trumpovou inauguráciou v januári 2017 uzavrel Dow Jonesov index na 19 732,40 bodu. Počas dnešného obchodovania index zostúpil až pod 19-tisíc bodov, neskôr však veľkú časť strát zmazal.

V utorok americké akcie posilňovali vďaka nádeji, že stimulačné opatrenia pomôžu kompenzovať negatívne hospodárske dopady pandémie spôsobenej novým koronavírusom.

Trump sľúbil, že podporí ekonomiku balíkom opatrení v objeme až bilión dolárov (914 miliárd eur). Nové opatrenia predstavila tiež americká centrálna banka (Fed).

Neistota na trhu

Na trhu panuje neistota ohľadom rozsahu hospodárskych škôd spôsobených koronavírusom.

"Máme tu skutočne bezprecedentnú situáciu," uviedli ekonómovia Deutsche Bank. Predpovedali tiež, že globálna ekonomika sa v prvom polroku dostane do recesie.

Zároveň predpokladajú, že sa následne dostaví relatívne rýchle oživenie.

Americký dolár sa dnes vyšplhal až na trojročné maximum voči košu mien, pretože podniky a investori ho v čase obáv z koronavírusu vnímajú ako bezpečné útočisko. Euro okolo 21:30 SEČ voči doláru strácalo zhruba 0,8 percenta na 1,0910 dolára.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, vykazoval v rovnakom čase nárast o 1,3 percenta na zhruba 100,9 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.