Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 11:40

Európske akcie svižne rastú. Reagujú na opatrenia centrálnych bánk

Záujem je prekvapivo o akcie firiem z odvetvia cestovného ruchu, na ktoré súčasná kríza dolieha obzvlášť tvrdo.

Európske akcie svižne rastú. Reagujú na opatrenia centrálnych bánk

Akcie na západoeurópskych trhoch dnes nadviazali na solídny štvrtkový vývoj a vykazujú svižný rast.

Poriadnou mierou k nemu prispieva optimizmus ohľadom postupu veľkých centrálnych bánk, ktoré znižujú základné úrokové sadzby a zavádzajú núdzové opatrenia, aby zmiernili dopady krízy okolo šírenia koronavírusu na ekonomiky jednotlivých krajín.

Paneurópsky index STOXX 600 krátko po začatí pridával 4,9 percenta a nachádzal sa blízko 302 bodov. Pokiaľ rast vydrží až do večera, index zmaže všetky straty z tohto týždňa.

Záujem o cestovný ruch 

Záujem je prekvapivo o akcie firiem z odvetvia cestovného ruchu, na ktoré súčasná kríza dolieha obzvlášť tvrdo.

Ich odborový index vykazuje rast o viac ako 7,5 percenta. Index energetických spoločností má k dobru viac ako sedem percent vďaka oživeniu cien ropy.

Index DAX burzy vo Frankfurte nad Mohanom pridáva 6,3 percenta na 9157 bodov, zatiaľ čo index parížskej burzy CAC 40 si pripisuje 6,4 percenta na 4102 bodov.

Slabší rast vykazuje burza v Miláne, ktorej index FTSE / MIB rastie o 2,6 percenta na 15 862 bodov. Taliansko je teraz epicentrom nákazy, ktorú spôsobuje nový typ koronavírusu.

Zníženie úrokov

Vo štvrtok znížila svoju základnú úrokovú sadzbu britská centrálna banka, ktorá ju zrazila na minimum 0,1 percenta.

K zníženiu úrokov pristúpila navyše hneď po týždni. Prehĺbila aj nákupy dlhopisov, aby podporila firmy a domácnosti.

Obchodníci sa domnievajú, že s ďalšou pomocou na podporu ekonomiky prídu aj vlády, aby zmiernili dopady hospodárskej recesie, kam teraz svet podľa väčšiny analytikov smeruje.

Rast vykazujú aj banky, ktorých index pridáva viac ako štyrmi percentami. Napriek tomu je paneurópsky akciový index STOXX 600 na ceste k tomu, aby vykázal najhorší mesiac od októbra 1987, poznamenala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.