Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 10:43

Drastické opatrenia ovplyvňujú trhy. Hlavný akciový index je najnižšie za sedem rokov

Najvýraznejšie straty mali akciové trhy v Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Británii, kde hlavné indexy vykazovali pokles asi od troch do piatich percent.

Drastické opatrenia ovplyvňujú trhy. Hlavný akciový index je najnižšie za sedem rokov
Zdroj: Reuters

Akcie na európskych trhoch začali týždeň silným poklesom, ktorý odráža ďalšie sprísňujúce opatrenia, ku ktorým pristupujú jednotlivé štáty, aby obmedzili šírenie koronavírusu.

Hlavný akciový index je najnižšie za sedem rokov a najvýraznejšie straty majú opäť firmy, ktoré sa pohybujú v turistike a leteckej doprave.

Paneurópsky index STOXX 600 krátko po začatí odpisoval 4,6 percenta na 280 bodov.

Najvýraznejšie straty mali akciové trhy v Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Británii, kde hlavné indexy vykazovali pokles asi od troch do piatich percent.

Výrazný rast obetí koronavírusu

Za víkend sa počet mŕtvych v súvislosti s epidémiou ochorenia spôsobeného koronavírusom výrazne zvýšil najmä v Taliansku, ktoré je epicentrom nákazy.

Krajina po zákaze ciest do zahraničia obmedzuje aj pohyb vo vnútri svojich hraníc.

Šírenie koronavírusu prinútilo vlády mnohých krajín nielen v Európe prijať drastické opatrenia na obmedzenie pohybu ľudí.

To má zásadný vplyv na ekonomickú aktivitu, ktorá výrazne spomalila a viedla k najprudšiemu poklesu cien akcií od globálnej finančnej krízy z roku 2008. Firmy doplácajú hlavne na ochromené dodávateľské reťazce.

Nádej v Japonsku

Akcie európskeho výrobcu lietadiel Airbus hneď v úvode obchodovania strácali viac ako 12 percent, než pokles zmiernili.

Podnik oznámil, že ruší výhľad hospodárenia na tento rok, nenavrhne avizovanú výplatu dividend a zatiaľ neposilní platby na penzijné pripoistenie zamestnancov.

Výrazne oslabovali aj akcie v Ázii. Hlavný cenový indikátor CSI 300, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Šanghaji a Šen-čene, odpísal 3,36 percenta na 3530,31 bodu. Je tak najnižšie za viac ako rok.

Naopak index japonských akcií Nikkei 225 si pripísal 2,02 percenta na 16 887,78 bodu, čo analytici dávajú do súvislosti s nádejou, že plánované olympijské hry v Japonsku nebudú zrušené, len odložené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.