Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 22:08

Fed prijal ďalšie opatrenia. Americké akcie napriek tomu klesli

S&P 500 mieri k najhoršiemu mesiacu od druhej svetovej vojny.

Fed prijal ďalšie opatrenia. Americké akcie napriek tomu klesli
Zdroj: TASR/Richard Drew

Akcie v USA dnes kvôli obavám z ekonomických dopadov koronavírusu klesli, a to napriek sériu ďalších ráznych opatrení americkej centrálnej banky (Fed) na podporu ekonomiky.

Akcie nadol poslali okrem iného správy o narastajúcom počte obetí choroby COVID-19, o zvyšovaní karanténnych opatrení v Spojených štátoch a o blokácii balíčka určeného na pomoc ekonomike opozičnými demokratmi v americkom Senáte.

S&P 500 mieri nadol

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, klesol o 3,04 percenta na 18 591,93 bodu.

Širší index S&P 500 odpísal 2,93 percenta na 2237,40 bodu a mieri k najhoršiemu mesiacu od druhej svetovej vojny.

Oproti februárovému maximu klesol zhruba o 34 percent. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 0,27 percenta na 6860,67 bodu.

Opatrenia Fedu

Fed dnes uviedol, že bude nakupovať neobmedzené množstvo vládnych dlhopisov a ďalších cenných papierov, aby zabezpečil hladké fungovanie finančných trhov a udržal úrokové sadzby na nízkej úrovni.

Vytvorí tiež tri nové úverové nástroje, prostredníctvom ktorých napumpuje do ekonomiky až 300 miliárd dolárov. Peniaze by mali byť využité na pôžičky pre podniky a spotrebiteľov.

Ohlásené kroky sú zatiaľ najdôraznejšou reakciou Fedu na negatívne ekonomické dôsledky koronavírusu. Centrálna banka už v rámci svojho terajšieho úsilia o podporu ekonomiky prekonala mimoriadne opatrenia, ktorými reagovala na finančnú krízu z roku 2008.

Futures na americké akcie v prvej reakcii na oznámenie Fedu zareagovali priaznivo a zmazali hlboké straty, ktoré nabrali po správe, že americkí politici sa zatiaľ nedohodli na podpore ekonomiky. Po začatí obchodovania sa však akcie vrátili k poklesu.

Opozičná blokáda

Opoziční demokrati už druhýkrát za sebou zablokovali v americkom Senáte masívny balíček určený na pomoc ekonomike USA podlomenej súčasnou pandémiou choroby COVID-19.

Podľa demokratov nesľubujú republikánmi navrhnuté opatrenia dostatok peňazí nemocniciam a pracovníkom a naopak sa príliš zameriavajú na pomoc veľkým korporáciám.

Na devízovom trhu dnes mierne oslabil americký dolár. Dolárový index, ktorý meria výkon doláru ku košu šiestich ďalších svetových mien, okolo 21:25 nášho času odpisoval štvrť percenta na 102,56 bodu.

Euro voči doláru v rovnakom čase pripisovalo 0,4 percenta na 1,0726 za dolár. Britská libra vzhľadom k doláru strácala 1,1 percenta na 1,1501 dolára

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.