Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2020, 09:45 Aktualizované dňa 24.03.2020 o 10:19

Ceny ropy sa výrazne zotavili. Pomohlo tomu opatrenie Fedu

​Ropné trhy podporili najmä informácie zo Spojených štátov, ktoré naznačujú výraznú pomoc pre americkú ekonomiku.

Ceny ropy sa výrazne zotavili. Pomohlo tomu opatrenie Fedu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali v utorok výrazné zotavenie, pričom cena ropy Brent vzrástla o vyše štyri percentá nad 28 amerických dolárov za barel.

Zdroj: DailyFX

​Ropné trhy podporili najmä informácie zo Spojených štátov, ktoré naznačujú výraznú pomoc pre americkú ekonomiku.

Najskôr, keď sa v Kongrese nevedeli dohodnúť na detailoch podpory pre ekonomiku zápasiacu s dôsledkami šírenia nového koronavírusu, americká centrálna banka Fed oznámila nové opatrenia na podporu hospodárstva.

Vyhlásila, že je pripravená nakupovať vládne dlhopisy a ďalšie aktíva v takom objeme, v akom to bude potrebné.

Navyše, neskôr trhy podporil aj americký minister financií Steven Mnuchin. Ako uviedol, je presvedčený, že Kongres je blízko k dohode o podpore pre ekonomiku v hodnote dvoch biliónov dolárov (1,85 bilióna eur).

Výkyvy na trhoch

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 7.32 h SEČ 28,12 dolára za barel.

Oproti pondelkovej uzávierke to predstavuje rast o 1,09 dolára alebo 4,03 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 24,44 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,08 dolára alebo 4,62 percenta.

Podľa ekonómov je však potrebné počítať s ďalšími výkyvmi. "Výrazné výkyvy na ropných trhoch sa tak skoro neskončia a obchodníci by nemali byť prekvapení, ak najnovší rast cien sa opäť začne oslabovať," povedal Edward Moya, analytik z maklérskej spoločnosti OANDA.

Zhoršená prognóza

Svoju prognózu cien ropy na tento rok znížila aj britská banka Barclays. Ako dôvod uviedla prepad dopytu v dôsledku opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ako aj cenovú vojnu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Barclays najnovšie očakáva, že cena ropy Brent dosiahne v tomto roku v priemere 31 dolárov (28,75 eura) za barel a cena WTI 28 dolárov/barel. V obidvoch prípadoch tak odhad cien ropy znížila o 12 dolárov.

Barclays sa tak pridala k ďalším bankám, ktoré v reakcii na kombináciu šíriaceho sa nového koronavírusu a konfliktu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou výrazne zredukovali pôvodné odhady vývoja cien ropy.

Saudská Arábia oznámila, že zvýši produkciu na rekordné hodnoty krátko po tom, ako sa začiatkom marca štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nedohodli s Ruskom na ďalšom programe obmedzovania ťažby. Odvtedy klesli ceny ropy o viac ako 20 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.