Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 08:34

Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli. Trump a Putin budú rokovať

Trump a Putin sa v telefonickom rozhovore dohodli, že predstavitelia energetického sektora obidvoch krajín začnú rokovať s cieľom stabilizovať trhy s ropou.

Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli. Trump a Putin budú rokovať
Zdroj: Reuters

Po prepade na 18-ročné minimum sa ceny ropy v utorok vrátili k rastu. Najmä cena WTI zaznamenala výraznejšie zotavenie, keď v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou vzrástla nakrátko o vyše sedem percent.

Zdroj: DailyFX

​Ceny nahor posunul rozhovor amerického a ruského prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina, ktorí sa dohodli na rokovaniach s cieľom podporiť trhy.

Ako v pondelok uviedli zdroje z Kremľa, Trump a Putin sa v telefonickom rozhovore dohodli, že predstavitelia energetického sektora obidvoch krajín začnú rokovať s cieľom stabilizovať trhy s ropou.

"Ceny ropy sa začali pomaly posúvať smerom nahor, pričom trhy sa zamerali najmä na telefonický rozhovor medzi prezidentmi USA a Ruska. Dúfajú tak, že vysoké nadbytky suroviny na trhu by sa mohli zmierniť," povedal analytik maklérskej spoločnosti OANDA Edward Moya.

Na rozhovor zareagovala najmä cena americkej ľahkej ropy WTI. Do 7.30 h SELČ dosiahla 21,21 amerického dolára (19,22 eura) za barel (159 litrov), čo oproti pondelkovej uzávierke predstavuje rast o 1,12 dolára alebo 5,57 percenta.

​Predtým nakrátko vzrástla až o 7,3 percenta. V pondelok uzatvorila na úrovni 20,09 dolára/barel, čo bola najnižšia hodnota pri uzávierke od februára 2002.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa zvýšila v menšej miere. Dosiahla 23,02 dolára/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 26 centov (1,14 percenta).

V pondelok uzatvorila na úrovni 22,76 dolára/barel, čo bola najnižšia úroveň pri uzávierke od novembra 2002.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.