Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2020, 23:28

Významné americké indexy zažili historicky najhorší štvrťok

Aktivita spracovateľského sektora USA v marci klesla na najslabšiu úroveň od augusta 2009.

Významné americké indexy zažili historicky najhorší štvrťok
Zdroj: Reuters

Americké akcie začali druhý štvrťrok výrazným poklesom. Dole ich tlačia rastúce obavy investorov z dôsledkov šírenia koronavírusu na ekonomiku Spojených štátov.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 4,44 percenta a obchodovanie zakončil na 20 943,91 bodu.

Zdroj: Investing.com

Širší index S & P 500 klesol o 4,41 percenta na 2470,50 bodu a technologický index Nasdaq sa znížil rovnako o 4,41 percenta na 7360,58 bodu.

V prvých troch mesiacoch tohto roka stratili Dow Jonesov index aj index S & P 500 viac ako 20 percent. Zažili tak najhorší prvý štvrťrok v histórii, upozornila agentúra Reuters.

Výsledky prieskumu organizácie ADP dnes ukázali, že súkromný sektor v Spojených štátoch v marci zaznamenal prvý pokles počtu pracovných miest za dva a pol roka.

Aktivita spracovateľského sektora USA podľa údajov spoločnosti IHS Markit v marci klesla na najslabšiu úroveň od augusta 2009.

Investori sú teraz citliví 

Analytik John Augustine zo spoločnosti Huntington National Bank uviedol, že investori sú teraz "veľmi citliví na najnovšie správy" o koronavíruse.

Pozornosť investorov sa podľa neho začína zameriavať aj na blížiace sa obdobie zverejňovania firemných výsledkov za prvý štvrťrok.

Na devízovom trhu americký dolár posilňoval, investori ho totiž považujú za bezpečné útočisko v období obáv z rozsiahlych hospodárskych dôsledkov koronavírusu. Euro okolo 22:00 SELČ voči doláru strácalo zhruba 0,7 percenta na 1,0950 dolára.

Kým sa situácia upokojí 

Analytici podľa agentúry Reuters uviedli, že koordinované opatrenia centrálnych bánk na podporu ponuky dolárov pomohli zmierniť extrémne výkyvy na peňažných trhoch.

Dodali však, že ešte bude určitý čas trvať, než sa situácia úplne upokojí.

Podľa analytika Erika Bregara zo spoločnosti Exchange Bank of Canada prehĺbila obavy investorov utorkovej tlačová konferencia, na ktorej americký prezident Donald Trump varoval, že Spojené štáty majú pred sebou "bolestivé" dva týždne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.