Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2020, 15:32

Na trhu je rekordný prebytok ropy. Ceny americkej WTI klesli najnižšie za 18 rokov

Ceny čierneho zlata tento týždeň klesli aj napriek dohode skupiny producentov OPEC+.

Na trhu je rekordný prebytok ropy. Ceny americkej WTI klesli najnižšie za 18 rokov
Zdroj: Reuters

Cena americkej ropy WTI padla v piatok o viac ako 10 percent pod hranicu 18 amerických dolárov (16,53 eura) za barel a dostala sa najnižšie za 18 rokov.

Ropný trh totiž len ťažko absorbuje rekordný prebytok ponuky spôsobený pandémiou nového koronavírusu.

Barel americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa o 14.39 h SELČ predával po 17,81 dolára. To bolo o 2,06 dolára alebo 10,37 percenta menej ako vo štvrtok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Predtým jeho cena padla až na 17,53 dolára za barel, čo bolo najmenej od roku 2002.

Ceny čierneho zlata tento týždeň klesli aj napriek dohode skupiny producentov OPEC+, ktorú podporili aj USA, o bezprecedentnom obmedzení ťažby takmer o desatinu.

Zdroj: DailyFX

​Podľa obchodníkov je však kolaps dopytu podstatne väčší. Odhaduje sa, že reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie skresali globálnu spotrebu až o tretinu.

To spôsobuje veľkú volatilitu na trhu. Obchodníci predpokladajú, že ropné zásobníky sa rýchlo naplnia vrátane tých v kľúčovom americkom ropnom terminály v Cushingu v Oklahome.

Júnový kontrakt na ropu WTI je stabilnejší a jeho cena prakticky stagnuje na úrovni okolo 25,53 dolára za barel, podobne ako júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent, ktorého cena sa pohybuje tesne pod 28 dolára za barel. Avšak aj cena Brentu tento týždeň klesla takmer o päť dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.