Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2020, 20:06 Aktualizované dňa 20.04.2020 o 21:48

Totálny kolaps americkej ropy. Cena WTI padla o 306 percent, predávajúci musí zaplatiť

WTI s májovým kontraktom padla na mínus 37,63 dolára.

Totálny kolaps americkej ropy. Cena WTI padla o 306 percent, predávajúci musí zaplatiť
Zdroj: Reuters

Cena ropy po prvý raz stratila za jediný deň všetku svoju hodnotu. Kontrakt na americkú ľahkú ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodaním v máji dnes klesol o 306 percent a uzavrel na mínus 37,63 dolára za barel.

To znamená, že predávajúci nielenže za svoju ropu nič nedostane, kupujúcemu ešte musí za každý odobratý barel zaplatiť.

Obchodníci májový kontrakt predávali za každú cenu, aby im ropa nezostala. Kvôli kríze v dôsledku šírenia koronavírusu a výrazne nižšiemu dopytu teraz nemá o ropu takmer nikto záujem, po pretlaku ponuky sa trh zrútil.

V Spojených štátoch takisto citeľne ubúda kapacít na uskladnenie ropy v zásobníkoch, čo je významný dôvod, prečo nikto z obchodníkov teraz ropu nechce vlastniť.

Nastupujúci júnový kontrakt na WTI, ktorý má oveľa vyššiu vypovedaciu hodnotu, klesol o 18 percent na 20,43 dolára za barel. Severomorská ropa Brent s dodaním v júni odpísala zhruba osem percent na 25,87 dolára.

Nevýrazná dohoda

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa tento mesiac dohodli na výraznom znížení ťažby, aby kompenzovali pokles dopytu a podporili cenu ropy. Podľa časti analytikov však dohoda skupiny označovanej ako OPEC + nie je dosť výrazná na to, aby odstránila previs ponuky nad dopytom.

"Netrvalo dlho, aby trh spoznal, že dohoda OPEC + vo svojej súčasnej podobe nebude stačiť na obnovenie rovnováhy na trhu," uviedol podľa portálu BBC analytik Stephen Innes zo spoločnosti Axicorp.

Skupina OPEC + sa dohodla, že v máji a júni zníži ťažbu o 9,7 milióna barelov denne. "Stále panujú určité obavy, že zníženie o desať miliónov barelov denne nedokáže vykompenzovať deštrukcii dopytu," podotýka analytik spoločnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Zvyšuje sa objem v skladovacích zariadeniach

Kvôli klesajúcej aktivite rafinérií sa teraz zvyšuje objem ropy v skladovacích zariadeniach v USA, najmä v dôležitom prekladisku Cushing v Oklahome. "Ešte neboli dosiahnuté plné kapacity, ale panujú obavy, že sa tak stane," upozornil McCarthy. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo tak výrazne klesá cena ropy s dodaním v máji, zatiaľ čo kontrakt s neskorším dodaním je výrazne drahší.

Hlavný ekonóm českej investičnej spoločnosti Czech Fund Lukáš Kovanda povedal, že cenový rozdiel medzi ropou WTI a Brent je teraz najväčší od roku 2015.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.