Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2020, 10:49

Goldman Sachs: Ropa od budúceho roka zdražie o viac než sto percent

Ceny ropy dnes klesajú, minulý týždeň ale zaznamenali prvý týždenný rast za posledný mesiac.

Goldman Sachs: Ropa od budúceho roka zdražie o viac než sto percent
Zdroj: Reuters

Americká investičná banka Goldman Sachs na budúci rok počíta s výrazným rastom cien ropy, ktorý sa podľa nej dostaví v reakcii na výrazné obmedzovanie produkcie suroviny v hlavných ťažobných krajinách.

Jedným z faktorov, ktoré hovoria za rast cien, je podľa analytického tímu banky aj postupný rast dopytu po rope, ako sa začína obnovovať ekonomická aktivita.

​Ropa Brent, ktorá je určujúca pre stanovovanie cien suroviny v celom svete, sa podľa analytického tímu Goldman Sachs Equity Research dostane v priemere na 55,63 dolára za barel.

Banka s citeľným rastom počítala aj predtým, doteraz ale mala spočítaný priemer na 52,50 dolára. V prípade americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) analytici zvýšili očakávaný priemer na 51,38 z doterajšieho odhadu 48,50 dolára za barel.

Brent sa dnes ráno predával zhruba za 26 dolárov za barel. Barel WTI potom stál okolo 18,50 dolára.

"Produkcia ropy sa začala rýchlo znižovať kvôli obmedzovaniu aktivity, odstávkam a zníženiu ťažby medzi členmi OPEC a Ruskom," píše sa v správe analytikov Goldman Sachs.

"Dopyt sa tiež začína zvyšovať z nízkej základne, vedie ju obnova ekonomickej aktivity v Číne a dopyt po doprave vo vyspelých krajinách," píše sa ďalej.

Zdroj: DailyFX

​Ceny ropy dnes klesajú, minulý týždeň ale zaznamenali prvý týždenný rast za posledný mesiac.

V piatok nadobudla platnosť dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov na čele s Ruskom, ktorí v máji a júni chcú obmedziť ťažbu asi o 9,7 milióna barelov denne.

To je zhruba desať percent celosvetovej ťažby pred krízou, ktorú spôsobil koronavírus. Časť analytikov sa ale domnieva, že ťažbu treba obmedziť ešte viac, lebo koronavírus a s ním spojené reštriktívne opatrenia podľa nich znížili dopyt oveľa viac než len o desať percent.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.