Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2020, 20:13

Reforma dlhovej brzdy? Slovensku by to ušetrilo veľké peniaze, tvrdí šéf ARDAL-u

Manažovanie finančných rezerv komplikuje bankový odvod a dlhová brzda, hovorí pre HN Daniel Bytčánek, šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.

Reforma dlhovej brzdy? Slovensku by to ušetrilo veľké peniaze, tvrdí šéf ARDAL-u
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Doteraz Slovensko nikdy neumiestnilo na trhu taký veľký objem dlhu ako v stredajšom syndikátnom predaji. Prečo sa to podarilo práve teraz?
Situácia, ktorú spôsobila koronakríza na finančných trhoch v marci a apríli, bola neprehľadná a trhy nefungovali štandardne tak, ako sme boli zvyknutí. Preto sme s prípravou transakcie čakali na zlepšenie podmienok, ktoré sa ukazovalo už v druhej polovici apríla. Koncom minulého roka z dôvodu zákona o rozpočtovej zodpovednosti sme kvôli celkovému hrubému dlhu vydali o dve miliardy menej dlhopisov, ako sme pôvodne rátali a ako bolo pôvodne plánované v štátnom rozpočte.

​Do roku 2020 sme prechádzali s menšími rezervami, ako sme potrebovali. Dopyt po dlhopisoch znížili parlamentné voľby. Okolo parlamentných volieb je situácia vždy nejasná a investori vyčkávajú, aký bude vývoj po nich. To bolo ešte umocnené tým, že koncom roka sa zvýšil bankový odvod. Pre domáce banky sa ukázalo ako stratové investovať do slovenských štátnych cenných papierov s krátkodobou splatnosťou. Keby tieto dlhopisy kúpili za trhovú cenu, zaznamenali by stratu. Aj preto bol v aukciách štátnych dlhopisov v januári a vo februári dopyt relatívne malý. V marci prišla koronakríza a trh sa v podstate zasekol. V marci v aukciách sme predali veľmi málo štátnych dlhopisov. Plánovali sme syndikovanú emisiu na druhú polovicu apríla, zhruba dva mesiace po voľbách. Tá emisia bola odložená, pretože situácia na trhoch nebola dobrá.

Začiatkom apríla sme uskutočnili jednu syndikovanú emisiu za 1,5 miliardy prostredníctvom troch domácich slovenských bánk s tým, že tento predaj bol pre vybraných investorov, teda celú emisiu kúpili banky. Nešlo o typické financovanie na finančnom trhu. Preto sme sa snažili následne pripraviť väčšiu transakciu ako robíme bežne. Predpokladali sme, že situácia na trhoch sa upokojí a dopyt by tam mohol byť. Ponúkli sme dve emisie, päťročnú a 12-ročnú. Z každej sme chceli na trhu umiestniť minimálne jednu miliardu eur s tým, že ak by bol dopyt väčší, nechali sme si priestor na to, aby sme mohli emitovať viac.

Tento rok teda funguje Agentúra v náročnom trhovom prostredí. Po turbulentnom marci, keď sa spready znížili a prišla vhodná situácia predávať. Môžeme tomu rozumieť takto?
Áno. Pôvodný plán na tento rok bol 5,4 miliardy eur. Tieto prostriedky mali pokryť splátky štátnych dlhopisov v tomto roku plus financovanie deficitu štátneho rozpočtu za 2,7 miliardy. Koronakríza priniesla potrebu podstatne väčšieho financovania, lebo deficit štátneho rozpočtu bude určite väčší ako plánovaný. Odhadujeme celkové financovanie štátu niekde na úrovni 10 miliárd eur.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.