Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2020, 10:12

Ceny ropy sa vrátili k poklesu. Analytici sa obávajú druhej vlny koronavírusu v Číne

Ceny ropy v závere minulého týždňa vzrástli približne o päť percent.

Ceny ropy sa vrátili k poklesu.  Analytici sa obávajú druhej vlny koronavírusu v Číne
Zdroj: Reuters

Ceny ropy pokračujú vo výkyvoch a po výraznom raste v závere minulého týždňa sa vrátili k poklesu. Napriek postupnému otváraniu ekonomík po celom svete sa viacerí analytici obávajú, že dopyt zostane nízky ešte dlhý čas.

Ceny ropy v závere minulého týždňa vzrástli približne o päť percent a za celý týždeň zaznamenala cena Brentu rast zhruba o 18 percent a cena WTI až o 33 percent.

Okrem postupného otvárania ekonomík k tomu prispeli aj informácie o výraznom poklese počtu aktívnych ropných vrtov v USA na historické minimum a spustenie programu znižovania produkcie zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom.

Investorov však znepokojili pravdepodobné náznaky druhej vlny ochorenia COVID-19 v severovýchodnej Číne a Južnej Kórei. Analytici investičnej banky Goldman Sachs v tejto súvislosti uviedli, že je tu riziko, že dopyt po rope bude nízky aj v roku 2021.

Zdroj: DailyFX

​Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.32 h SELČ 30,59 amerického dolára (28,21 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 38 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom zaznamenala 24,42 dolára/barel. Oproti piatkovej uzávierke to znamená pokles o 32 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.