Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2020, 23:08

Powell odmietol záporné sadzby. Americké akcie výrazne oslabili

Fed neuvažuje o znížení svojich úrokových sadzieb do záporného pásma.

Powell odmietol záporné sadzby. Americké akcie výrazne oslabili
Zdroj: Reuters

Americké akcie dnes druhýkrát po sebe výrazne oslabili. Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell varoval, že Spojené štáty by v dôsledku koronakrízy mohli čeliť dlhodobejšiemu hospodárskemu útlmu.

​Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 2,17 percenta a uzavrel na 23.247,97 bodu.

Zdroj: Investing.com

Širší index S & P 500 klesol o 1,75 percenta na 2820 bodov a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,55 percenta na 8863,17 bodu.

Zdroj: Investing.com

​Powell dnes sľúbil, že Fed bude v boji proti ekonomickým dopadom koronavírusu aj naďalej naplno využívať svoje nástroje. Nenaznačil však, aké konkrétne kroky by centrálna banka mohla v najbližšej dobe podniknúť. Upozornil tiež, že Fed neuvažuje o znížení svojich úrokových sadzieb do záporného pásma.

​Podľa analytika Jeffa Kleintopa zo spoločnosti Charles Schwab investorov sklamalo, že Powell neposkytol informácie o nových opatreniach, ktoré by Fed zvažoval. Kleintop tiež upozornil, že Powell sa teraz o ekonomike USA vyjadruje pesimistickejšie ako predtým.

Zdroj: Investing.com

​Na devízovom trhu viedol Powellov odmietavý postoj k záporným úrokovým sadzbám k rastu dolára. Euro okolo 22:00 SELČ voči doláru strácalo 0,3 percenta na 1,0815 dolára. "Powell zatiaľ zjavne poslal k ľadu vyhliadky na záporné úrokové sadzby," uviedol analytik Karl Schamotta zo spoločnosti Cambridge Global Payments.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.