Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 18:33

Ropa je späť na maximách z počiatku apríla vďaka oživeniu dopytu

Do eufórie má však nálada na ropnom trhu zatiaľ ďaleko, keďže pandémia zďaleka neskončila.

Ropa je späť na maximách z počiatku apríla vďaka oživeniu dopytu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sú späť na maximách z počiatku apríla vďaka náznakom oživenia dopytu. Prevádzku zvyšujú čínske rafinérie a dobré správy pre rast ceny priniesol uplynulý týždeň aj zo strany ponuky.

​Okolo 18:00 SELČ vykazovala severomorská ropa Brent nárast o 1,3 percenta na 31,56 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si pripisovala 4,8 percenta na 28,89 dolára za barel. Vo štvrtok pridal Brent deväť a WTI takmer sedem percent. Oba druhy ropy by mohli vykázať tretí rastový týždeň za sebou.

"Ďalšie známky zotavenia dopytu spolu s prehĺbením ťažobných škrtov zo strany OPEC+ a tiež zastavením a prirodzeným poklesom produkcie mimo OPEC+ pomáhajú ceny ropy oživiť," povedal podľa agentúry Reuters analytik Bjarne Schieldrop zo spoločnosti SEB.

Dnes zverejnené dáta ukázali, že v apríli došlo k nárastu spotreby ropy v Číne. Do eufórie má však nálada na ropnom trhu zatiaľ ďaleko, napísala agentúra Reuters. Koronavírusová pandémia zďaleka neskončila a v niektorých krajinách sa po uvoľnení opatrení na obmedzenie šírenia vírusu objavili nové prípady nákazy.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.