Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 14:55

Euro výrazne posilnilo. Voči doláru je najsilnejšie od začiatku mája

Už v pondelok si euro pripísalo okolo jedného centa.

Euro výrazne posilnilo. Voči doláru je najsilnejšie od začiatku mája
Zdroj: Reuters

Spoločná európska mena pokračuje po výraznom pondelkovom raste v prudkom posilňovaní aj v utorok. V poludňajšom obchodovaní sa predávala po 1,0976 dolára, čo je najviac od začiatku mája. V skorom obchodovaní sa kurz eura ešte pohyboval len tesne nad hranicou 1,09 dolára/euro.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok referenčný kurz na 1,0832 (v piatok: 1,0798) dolára/euro.

Zdroj: DailyFX

​Už v pondelok si euro pripísalo okolo jedného centa. Spoločnú menu podporil aj plán Francúzska a Nemecka, predstavený v pondelok a týkajúci sa vytvorenia fondu obnovy pre európsku ekonomiku po koronakríze v objeme 500 miliárd eur.

Euro tiež profituje zo zvýšenia rizikového apetítu investorov, ktoré má zároveň za dôsledok pokles dopytu po dolári ako bezpečnom prístave.

"Spoločná iniciatíva Merkelovej a Macrona z pohľadu trhov zvýšila šance, že sa predsa len podarí dosiahnuť dohodu," uviedla devízová expertka Commerzbank Thu Lan Nguyenová.

Plán však musia odsúhlasiť všetky členské štáty. Kriticky sa k nemu už vyjadril napríklad rakúsky kancelár Sebastian Kurz. "Aj preto trh zrejme zostane skeptický a potenciál zhodnocovania eura obmedzený," dodala Nguyenová.

Euro v utorok podporili aj solídne makroekonomické údaje z Nemecka. Index dôvery nemeckých investorov inštitútu ZEW, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, sa aj v máji 2020 zvýšil už druhý mesiac po sebe a výrazne viac, než sa predpokladalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.