Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2020, 10:28

Trhu chýbajú nové impulzy. Ceny ropy mierne vzrástli

Ceny ropy sa v uplynulých týždňoch výrazne zotavili z prepadu, ktorý zaznamenali po vypuknutí koronakrízy.

Trhu chýbajú nové impulzy. Ceny ropy mierne vzrástli
Zdroj: Reuters

Ceny ropy na začiatku nového týždňa mierne vzrástli. Podľa obchodníkov trhu chýbajú nové impulzy. Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s júlovým kontraktom sa v pondelok o 8.28 h SELČ predával po 33,52 amerického dolára (30,74 eura).

To bolo o 27 centov alebo 0,81 percenta viac ako v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt v piatok stratil 67 centov alebo zhruba dve percentá a uzavrel na 33,25 dolára za barel. Za celý uplynulý týždeň si však polepšil takmer o 13 percent, pričom to bolo už štvrté týždenné zvýšenie ceny WTI po sebe.

Júlový kontrakt na severomorskú zmes Brent v pondelok ráno zdražel o 4 centy alebo 0,11 percenta na 35,17 dolára za barel. V piatok cena Brentu klesla o 93 centov alebo 2,58 percenta na 35,13 dolára za barel.

Zdroj: DailyFX

​Ceny ropy sa v uplynulých týždňoch výrazne zotavili z prepadu, ktorý zaznamenali po vypuknutí koronakrízy. Hlavným dôvodom je dohoda veľkých producentov o obmedzení ťažby.

Ceny tiež podporujú nádeje na postupné oživenie dopytu v dôsledku postupného uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Za najväčšie riziko ohrozujúce dopyt po rope je považované obnovenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. Aktuálne sú vzťahy medzi oboma mocnosťami opäť veľmi napäté. Washington dáva Pekingu za vinu nezvládnutie pandémie nového koronavírusu.

Navyše Čína chce sprísniť bezpečnostné opatrenia v Hongkongu, čo USA tvrdo kritizujú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.