Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2020, 13:00

Ceny ropy klesli o približne tri percentá. Za celý mesiac však zaznamenali vysoký rast

Ceny v piatok výrazne ovplyvnili informácie amerického ministerstva energetiky.

Ceny ropy klesli o približne tri percentá. Za celý mesiac však zaznamenali vysoký rast
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali v piatok pokles o približne tri percentá. Náladu na trhoch ovplyvnil slabý dopyt po pohonných látkach v Spojených štátoch, obavy z druhej vlny epidémie nového koronavírusu v Južnej Kórei a zhoršenie vzťahov medzi Čínou a USA.

Ceny v obidvoch prípadoch, ako v prípade ropy Brent, tak aj americkej ropy WTI, smerujú k týždennému poklesu, za celý mesiac však k vysokému rastu.

Ceny v piatok výrazne ovplyvnili informácie amerického ministerstva energetiky, podľa ktorých zásoby ropy a ropných destilátov v USA za minulý týždeň prudko vzrástli.

Navyše sa zvyšuje napätie medzi Pekingom a Washingtonom, tentoraz za zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý podľa kritikov ukončí autonómiu tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Zdroj: DailyFX

​Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 12.29 h SELČ 34,33 amerického dolára (31,16 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 96 centov (2,72 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 32,67 dolára/barel. To znamená pokles o 1,04 dolára alebo o 3,09 percenta.

Obidva kontrakty zároveň smerujú k prvému týždennému poklesu po niekoľkých týždňoch rastu po sebe. Vývoj v predchádzajúcich týždňoch však znamená, že za celý máj by mali ceny v obidvoch prípadoch zaznamenať výrazný rast.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.