Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2020, 08:38

Ceny ropy vzrástli. Trhy očakávajú rozhodnutie združenia OPEC

Viacerí analytici predpokladajú, že štáty združené v zoskupení OPEC+ sa na ďalšom znížení ťažby dohodnú.

Ceny ropy vzrástli. Trhy očakávajú rozhodnutie združenia OPEC
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok vzrástli, pričom cena ropy Brent sa posunula bližšie k hranici 39 amerických dolárov za barel (159 litrov).

Trhy čakajú na blížiacu sa schôdzku štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších producentov na čele s Ruskom (OPEC+), na ktorej by sa malo rozhodnúť, či sa terajší program redukcie ťažby predĺži aj na obdobie po júni.

V súčasnosti producenti realizujú program znižovania ťažby v rekordnom objeme 9,7 milióna barelov denne. Program, ktorý sa začal v máji, platí do konca júna a producenti by mali rozhodnúť, či ho predĺžia o ďalšie dva mesiace. Online schôdzka by sa mala konať 4. júna.

Zdroj: DailyFX

"Všetko je postavené na ďalšej redukcii ťažby a zotavení dopytu," povedal Vivek Dhar, komoditný analytik z Commonwealth Bank.

Viacerí analytici predpokladajú, že štáty združené v zoskupení OPEC+ sa na ďalšom znížení ťažby dohodnú a koncom augusta zasadnú opäť, aby posúdili situáciu na trhu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.26 h SELČ 38,68 dolára (34,80 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 36 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 35,71 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 27 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.