Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 23:16 Aktualizované dňa 04.06.2020 o 23:35

Ďalšia rana pre Lufhansu. Prvýkrát ju vyradia z hlavného indexu nemeckých akcií

Nemecká letecká spoločnosť v indexe figuruje od jeho založenia v roku 1988.

Ďalšia rana pre Lufhansu. Prvýkrát ju vyradia z hlavného indexu nemeckých akcií
Zdroj: Reuters

Najväčšie európske aerolinky Lufthansa, na ktoré tvrdo dopadla pandémia spôsobená koronavírusom, budú vyradené z prestížneho bluechipového indexu DAX, ktorý sleduje 30 popredných nemeckých podnikov.

Oznámila to dnes spoločnosť Deutsche Börse, ktorá prevádzkuje akciovú burzu vo Frankfurte nad Mohanom, po pravidelnej revízii svojich akciových ukazovateľov.

Lufthansu v indexe DAX vystrieda realitná spoločnosť Deutsche Wohnen.

Nemecká letecká spoločnosť v indexe figuruje od jeho založenia v roku 1988. Zmena, ktorú oznámila Deutsche Börse, vojde do platnosti 22. júna.

Nemecká vláda sa dohodla s Európskou úniou na záchrannom balíčku pre Lufthansu vo výške deviatich miliárd eur.

Nemecká vláda by za to mala vo firme získať 20-percentný podiel a dve miesta v dozornej rade. V prípade pokusu o prevzatie spoločnosti by sa podiel mohol zvýšiť až na 25 percent.

Akcie Lufthansy od začiatku roka klesli o 38 percent, trhová kapitalizácia leteckej spoločnosti teraz činí zhruba 4,9 miliardy eur. Z hľadiska trhovej hodnoty spoločnosti sa tak Lufthansa medzi nemeckými podnikmi ocitla na 60. priečke.

V prvom štvrťroku vykázala letecká spoločnosť kvôli koronakríze čistú stratu 2,1 miliardy eur. Napriek očakávanej štátnej pomoci plánuje rozsiahlu reštrukturalizáciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.