Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 19:37

Po správe zo Spojených štátov výrazne stúpajú ceny ropy

Nezamestnanosť v Spojených štátoch prekvapivo klesla.

Po správe zo Spojených štátov výrazne stúpajú ceny ropy
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes výrazne stúpajú po tom, čo americké ministerstvo práce oznámilo, že miera nezamestnanosti v Spojených štátoch v máji prekvapivo klesla na 13,3 percenta.

Skupina OPEC +, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a ďalšie popredné svetové ťažiari na čele s Ruskom, presunula termín rokovania o tom, či predĺžiť zníženie ťažby, z budúceho týždňa na túto sobotu.

Okolo 18:55 SELČ cena severomorskej ropy Brent stúpala o 5,1 percenta na 42,03 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase pripisovala 4,7 percenta na 39,17 dolára za barel.

Zdroj: DailyFX

Nedodržiavanie škrtov 

Saudská Arábia a Rusko sa dohodli na predĺžení existujúcich ropných ťažobných škrtov o jeden mesiac. Rijád sa snaží docieliť to, aby sa zníženie ťažby predĺžilo aj do konca augusta, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na dva oboznámené zdroje.

Presunutie videokonferencie skupiny OPEC + na sobotu oznámilo ruské ministerstvo energetiky. Skupina uviedla, že rokovanie by sa mohlo uskutočniť už tento týždeň, ak Irak a ďalší členovia, ktorí ťažobné škrty nedodržiavajú, ťažbu znížia.

Historický pád 

OPEC a ďalšie poprední svetoví ťažiari na čele s Ruskom sa minulý mesiac dohodli, že v máji a v júni znížia dodávky ropy o takmer desať miliónov barelov denne. Z toho na samotný OPEC pripadá 6,084 milióna barelov denne. V máji podľa Reuters desiatka členov OPEC viazaných dohodou plnila tento záväzok na 74 percent.

Ceny ropy sa kvôli obmedzovaniu dodávok a uvoľňovaniu opatrenia proti šíreniu koronavírusu už viac ako zdvojnásobili potom, čo v apríli zostúpili na 21-ročné minimum pod 16 dolármi za barel, upozorňuje Reuters.

"OPEC a pokles miery nezamestnanosti boli pre trh vzpruhou," konštatoval analytik Phil Flynn zo spoločnosti Price Futures Group.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.