Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2020, 10:49

Ceny ropy klesli po správe z USA. Ukázalo sa, že jej zásoby narástli

Ešte v pondelok zaznamenali obidva kontrakty rast na najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace.

Ceny ropy klesli po správe z USA. Ukázalo sa, že jej zásoby narástli
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v stredu klesli, pričom cena Brentu skĺzla výrazne pod 41 amerických dolárov za barel (159 litrov), keď údaje z USA ukázali, že zásoby ropy aj ropných destilátov zaznamenali rast. Analytici pritom počítali s poklesom ropných zásob.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 8.04 h SELČ 40,74 dolára (36,07 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 44 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 38,34 dolára/barel. V porovnaní s utorkovou uzávierkou to predstavuje pokles o 60 centov.

Ešte v pondelok zaznamenali obidva kontrakty rast na najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace. Viacerí analytici však poukázali na to, že ceny ropy rástli v poslednom období príliš rýchlo.

Zdroj: DailyFX

Stredajší vývoj do veľkej miery ovplyvnili informácie Amerického ropného inštitútu (API), ktorý v utorok zverejnil odhad stavu zásob ropy v USA. Podľa API sa ropné zásoby v Spojených štátoch za týždeň do 5. júna zvýšili o 8,4 milióna barelov, pritom analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s ich poklesom o 1,7 milióna barelov.

Navyše sa zvýšili aj zásoby ropných destilátov, medzi ktoré patrí nafta a vykurovací olej. Tie vzrástli o 4,3 milióna barelov, zatiaľ čo analytici počítali s rastom o tri milióny barelov.

Trhy teraz čakajú na oficiálne informácie o vývoji ropných zásob zo strany amerického ministerstva energetiky. To zverejní oficiálne údaje za minulý týždeň v stredu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.