Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2020, 22:12

Wall Street prudko padla, dôvodom sú obavy z druhej vlny koronavírusu

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average klesol o 1861,82 bodu.

Wall Street prudko padla, dôvodom sú obavy z druhej vlny koronavírusu
Zdroj: Reuters

Wall Street zaznamenala vo štvrtok najprudší pád od marcového výpredaja.

Dôvodom bolo zvýšenie počtu prípadov ochorenia COVID-19 v niektorých amerických štátoch uvoľňujúcich reštrikcie, čo podporilo obavy z druhej vlny epidémie.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average klesol o 1861,82 bodu alebo 6,90 percenta a uzavrel na 25 128,17 bodu.

Širší index S&P 500 klesol o 5,89 percenta na 3002,10 bodu a technologický Nasdaq Composite o 5,27 percenta na 9492,73 bodu. Všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najprudšie zníženie od 16. marca, keď sa prepadli o vyše 11 percent.

Akcie sa v uplynulých týždňoch výrazne oživili. Príčinou dobrej nálady na trhu boli nádeje na bezproblémové znovuotvorenie a oživenie ekonomiky po koronakríze.

Podľa šéfa firmy KKM Financial Dana Deminga zotavovanie akcií predbehlo skutočnosť a teraz sa ukázalo, že epidémia nového koronavírusu a jej následky budú trvať dlhšie, než predpokladal trh.
Investori tiež negatívne prijali nové prognózy americkej centrálnej banky Fed.

V tomto roku očakáva pokles ekonomiky USA o 6,5 percenta. Na budúci rok by sa mala oživiť a vzrásť o 5 percent. Fed tiež uviedol, že nepočíta so zvýšením úrokových sadzieb do konca roka 2022.

Šéf Fedu Jerome Powell povedal, že časť strát pracovných miest spôsobených koronakrízou zrejme bude trvalá. Powell sa obáva, že sa to môže týkať miliónov pracovných miest.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.