Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2020, 16:49

Burza na Wall Street zaznamenala najprudší týždňový pokles od marca

​Všetky tri americké hlavné indexy majú za sebou najhorší týždeň od týždňa skončeného 20. marca.

Burza na Wall Street zaznamenala najprudší týždňový pokles od marca
Zdroj: Reuters

Wall Street v piatok zmazala časť z prudkých štvrtkových strát, napriek tomu znamenala najprudší týždňový pokles od marca.

​Všetky hlavné indexy si v piatok po nervóznom obchodovaní polepšili. Pomohli im aj pozitívne údaje z ekonomiky, keď index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity vzrástol v júni viac, než sa očakávalo.

Zdroj: Investing.com

​Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v piatok pripísal 477,37 bodu alebo 1,90 percenta a uzavrel na 25 605,54 bodu.

Za celý uplynulý týždeň však padol o 5,55 percenta, keď vo štvrtok stratil 6,90 percenta. Dôvodom boli obavy z ďalšej vlny epidémie nového koronavírusu v USA a pesimistické prognózy americkej centrálnej banky (Fed).

Širší index S&P 500 v piatok stúpol o 1,31 percenta na 3041,31 bodu a technologický Nasdaq Composite o 1,01 percenta na 9588,81 bodu. S&P 500 za uplynulý týždeň klesol o 4,7 percenta a Nasdaq o 2,3 percenta.

Zdroj: Investing.com

Najhorší týždeň od marca

​Všetky tri americké hlavné indexy majú za sebou najhorší týždeň od týždňa skončeného 20. marca. Obchodníci totiž vyberali zisky. Znepokojili ich správy o náraste počtu prípadov ochorenia COVID-19.

V piatok si polepšili akcie firiem závislých od znovuotvorenia ekonomiky. Akcie Delta Air Lines vyskočili o 11,8 percenta a prevádzkovateľa výletných plavieb Carnival Corp. o 14,5 percenta.

Tieto tituly výrazne zasiahol štvrtkový výpredaj, keďže investori sa obávali ďalšej vlny nákazy a posunutia otvárania ekonomiky.

Zdroj: Investing.com

"Šokovalo by ma, ak by sme vzhľadom na veľkosť aktuálneho nárastu trhu mali len jednodňový výpredaj, a tým by sa to skončilo," komentoval vývoj na Wall Street portfóliový manažér Morgan Stanley Investment Management Andrew Slimmon. Dodal, že najviac v poslednom čase posilňovali rizikovejšie tituly, ktoré ešte zrejme čaká výraznejšia korekcia.

Americký minister financií Steven Mnuchin minulý týždeň povedal, že USA si už nemôžu dovoliť opäť zavrieť ekonomiku.

Viac ako 30-percentný nárast

Hlavný stratég spoločnosti TD Ameritrade JJ Kinahan upozornil, že Wall Street má za sebou viac než 30-percentný nárast bez skutočného výpredaja, takže teraz už nejaký očakáva.

"Nemyslím si, že je to tá najhoršia vec na svete." Podľa neho bude teraz otázkou, či ekonomika bude po postupnom otváraní nabiehať dostatočne rýchlo na to, aby to uspokojilo burzu.

Dow Jones aj S&P 500 sú 37 percent nad svojimi minimami dosiahnutými 23. marca. Motorom zotavenia bolo posilňovanie titulov, ktoré budú profitovať zo znovuotvorenia ekonomiky, ako sú aerolínie, prevádzkovatelia výletných plavieb alebo maloobchodníci.

"Niektoré z týchto akcií predbehli samy seba," uviedol Kinahan. "Keď vidíte, že niektoré aerolínie sú oceňované na úrovniach, na ktorých sa nachádzali, než toto začalo, a keď tvrdia, že budú fungovať na 60 percent, to prosto nedáva zmysel."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.