Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2020, 10:54

Ropa prehlbuje straty, rastú obavy z druhej vlny koronavírusu

Nepriaznivý vplyv má na cenu ropy nárast počtu prípadov nákazy v Číne.

Ropa prehlbuje straty, rastú obavy z druhej vlny koronavírusu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes kvôli obavám z druhej vlny epidémie choroby Covid-19 prehlbujú straty z minulého týždňa.

Investori sa obávajú, že nárast počtu nových prípadov nákazy v Číne, Japonsku a v Spojených štátoch by mohol zapríčiniť pokles dopytu po surovine.

Krátko pred 10:30 SELČ strácala severomorská ropa Brent asi 2,4 percenta na 37,80 dolára za barel.

Americká ľahká ropa WTI potom odpisovala 3,6 percenta na 34,94 dolára za barel. WTI aj Brent minulý týždeň stratili okolo ôsem percent a zaznamenali prvý týždenný pokles od apríla.

Nepriaznivý vplyv má na cenu ropy nárast počtu prípadov nákazy v Číne, odkiaľ sa pandémia koncom minulého roka začala šíriť.

Po takmer dvoch mesiacoch bez zistených nových infekcií oznámili čínske úrady za posledné štyri dni 79 prípadov. Počty nakazených znovu rastú aj v Spojených štátoch.

Nepriaznivo sa na cene ropy odrážajú aj najnovšie údaje z čínskej ekonomiky. Priemyselná výroba tam vzrástla v máji menej, než sa odhadovalo a očakávania nesplnili ani maloobchodné tržby.

"Je jasné, že oživenie v dopyte po rope bude zdĺhavý proces a nová vlna prípadov iste vzbudí obavy, že obnova dopytu môže trvať dlhšie, než sa pôvodne myslelo," povedal analytik spoločnosti ING Warren Patterson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.