Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 15:17

Koniec bankového tajomstva. V daňových rajoch odhalili desať biliónov eur

Za prudkým nárastom odhalených účtov za minulý rok stojí to, že sa k iniciatíve pripojilo viac krajín.

Koniec bankového tajomstva. V daňových rajoch odhalili desať biliónov eur
Zdroj: Flickr/JoshuaDavisPhotography

Daňové úrady v takmer 100 krajinách sveta vlani vďaka dohode a automatickej výmene informácií získali dáta o 84 miliónoch účtov, ktoré obyvatelia týchto krajín vlastnia v takzvaných daňových rajoch.

Majetok na týchto účtoch v úhrne predstavoval zhruba desať biliónov eur. To je prudký nárast v porovnaní s rokom 2018, kedy boli vymenené informácie o 47 miliónoch účtov s majetkom päť biliónov eur. Uviedla to dnes Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

​Informácie, ako sú napríklad zostatky a transakcie na zahraničných účtoch, získavajú daňové úrady každoročne od roku 2018. OECD dodala, že za prudkým nárastom za minulý rok stojí to, že sa k iniciatíve pripojilo viac krajín. Tie zároveň zdieľajú viac informácií.

"Odhalenie predtým skrytých účtov vďaka automatickej výmene informácií viedla a povedú k miliardovým dodatočným daňovým príjmom," vyhlásil generálny tajomník OECD Ángel Gurría.

​Zavedenie automatickej výmeny detailných informácií o účtoch bolo vyvrcholením zhruba 20 rokov trvajúceho medzinárodného boja s daňovými únikmi. Ukončilo zároveň bankové tajomstvo v niekdajších daňových rajoch, podotýka agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.