Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 13:27

Mínus štyri miliardy za polrok. Vláda bojuje s obrovskou sekerou

Príjmy krajiny v prvom polroku zaostali za rovnakým obdobím minulého roka, výdavky boli naopak vyššie.

Mínus štyri miliardy za polrok. Vláda bojuje s obrovskou sekerou
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Hospodárenie Slovenska sa v prvej polovici roka výrazne zhoršilo. Schodok štátneho rozpočtu oproti vlaňajšku stúpol o 162 percent na bezmála 3,91 miliardy eur, informovalo dnes ministerstvo financií.

Príjmy štátu v prvom polroku zaostali za rovnakým obdobím minulého roka o 12,7 percenta, výdavky boli naopak o 18,9 percenta vyššie. V porovnaní s tohtoročným májom sa rozpočtový deficit v júni prehĺbil o ďalších 773 miliónov eur.

Vláda kvôli koronavírusu napríklad zákonom plošne odložila podnikateľom a ďalším daňovým poplatníkom termín platby dane z príjmov za minulý rok na obdobie po skončení mimoriadnej situácie v súvislostí s pandémiou covid-19.

Krízovú situáciu vláda zatiaľ nezrušila. Zaviedla tiež rôzne príspevky na zmiernenie dopadov pandémie, čerpanie peňazí ale zaostalo za očakávaniami.

Ministerstvo financií v poslednej prognóze odhadlo, že kvôli dopadom koronavírusu na ekonomiku daňové príjmy štátu tento rok klesnú medziročne o 5,6 percenta, čo je o 1,6 miliardy eur. Na tento rok krajina očakáva prepad výkonu ekonomiky o desatinu.

Predchádzajúci kabinet premiéra Petra Pellegriniho naplánoval na tento rok schodok štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe takmer 2,77 miliardy eur ).

Analytici aj nezávislá rozpočtová rada už vlani pri schvaľovaní rozpočtu a pred vypuknutím pandémie covid-19 upozornili, že hospodárenie štátu bude bez dodatočných opatrení horšie. Kabinet Igora Matoviča zatiaľ novelu zákona o štátnom rozpočte nenavrhol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.