Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2020, 08:25

Apple prekazil plány saudskoarabskému princovi. Výrobca iPhonov "kraľuje" trhom

Trhová kapitalizácia firmy predstavuje 1,82 bilióna dolárov.

Akcie americkej spoločnosti Apple v piatok vďaka priaznivým štvrťročným výsledkom hospodárenia posilnili o viac ako desať percent na nový rekord.

Výrobca iPhonov tak prekonal saudskoarabskú ropnú firmu Saudi Aramco a stal sa najväčšou firmou na svete podľa trhovej kapitalizácie, uviedla agentúra Reuters.

​Akcie Applu zavreli na hodnote 425,04 dolára. Trhová kapitalizácia firmy tak predstavuje 1,82 bilióna dolárov.

Kráľ na trhu 

Trhová kapitalizácia spoločnosti Aramco, ktorej bola najhodnotnejšou firmou na svete od svojho vlaňajšieho vstupu na burzu, predstavuje 1,76 bilióna dolárov.

Piatkový rast bol najvyšším denným rastom akcií Applu od 13. marca. Firma za jeden deň zvýšila svoju trhovú kapitalizáciu o 172 miliárd dolárov. To je viac, než trhová hodnota firmy Oracle.

Od začiatku tohto roka akcie Applu posilnili o zhruba 45 percent. Investori vsádzajú na to, že Apple a ďalšie veľké americké technologické firmy vyjdú z koronavírusovej pandémie silnejšie než menší konkurenti.

Delenie akcií 

Apple vo štvrtok oznámil štvrťročné výsledky hospodárenia a tiež delenie akcií. Od 31. augusta má byť jedna jeho akcie rozdelená na štyri. Apple naposledy delil akcie v roku 2014. Firma uviedla, že sa k tomuto kroku rozhodla kvôli tomu, aby jej akcie boli cenovo dostupnejšie pre viac investorov.

Zosadenie firmy Aramco prichádza v búrlivú dobu pre saudskoarabskú spoločnosť. Jej primárna ponuka akcií nesplnila očakávania korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý pôvodne chcel oceniť firmu na dva bilióny dolárov a získať z primárnej ponuky 100 miliárd dolárov.

Zahraniční investori sa však ceny zľakli a vláda nakoniec uskutočnila menšiu domáce ponuku a získala zhruba 30 miliárd dolárov. Aj tak sa stala ponuka firmy rekordná.

Problém s vírusom 

Tento rok neskôr Aramco zasiahol prudký pokles cien ropy spôsobený prepadom dopytu po energii v reakcii na epidémiu choroby covid-19.

Tržby firmy Aramco za druhý štvrťrok podľa očakávania analytikov oslovených agentúrou Bloomberg klesli na 37 miliárd dolárov zo 76 miliárd pred rokom. Tržby Applu v uplynulom štvrťroku predstavovali 59,7 miliardy dolárov.

Akcie firmy Aramco od konca decembra klesli o 6,4 percenta. To je ale oveľa menej než koľko stratili akcie ďalších popredných veľkých ropných firiem. Akcie Exxon Mobil sa prepadli o 40 percent a firmy Royal Dutch Shell o 50 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.