Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 14:16

Zlato bolo "prekúpené." Cena klesla pod hranicu dvetisíc dolárov

Minulý týždeň sa cena zlata dostala až na rekordných 2072,50 dolárov za uncu.

Cena zlata sa v utorok oslabila o vyše dve percentá a klesla pod hranicu dvetisíc dolárov (1700,25 eura) za uncu (31,1 gramu).

Dolár si udržal svoje nedávne zisky a rizikový apetít na trhoch podporili očakávania, že politici v USA sa dohodnú na novom rozsiahlom balíku stimulov.

​To spôsobilo, že investori vyberali zisky po prudkom náraste cien zlata na rekordné maximá.

Spotová cena zlata sa o 13.25 h SELČ nachádzala so stratou 2,25 percenta na 1981,75 dolárov za uncu.

Pokles bol neodvratný

Minulý týždeň sa dostala až na rekordných 2072,50 dolárov za uncu. Decembrový kontrakt na zlato sa na komoditnej burze COMEX o 13.19 h SELČ predával s mínusom 2,54 percenta po 1987,90 dolárov za uncu.

"Tento pokles bol neodvratný," uviedla analytička firmy StoneX Rhona O’Connellová, podľa ktorej bolo zlato "prekúpené".

V poslednom čase sa zlato výrazne posilnilo a väčšina faktorov, ktoré by mohli podporovať jeho ďalší rast, je už započítaná v jeho cene, takže aktuálne zlacnelo aj napriek zvýšeniu geopolitického napätia.

Ďalším faktorom, ktorý mal negatívny vplyv na ceny zlata, je nárast globálnych akcií na viacmesačné maximá vďaka očakávaniam, že americký Kongres sa dohodne na balíku stimulov. Okrem toho si dolár udržal väčšinu aktuálnych ziskov a jeho oslabovanie z uplynulých týždňov sa zastavilo.

Analytici počítajú s posilňovaním

Väčšina analytikov napriek tomu počíta s ďalším posilňovaním zlata, ktorého cena tento rok stúpla o 31 percent. Hlavným dôvodom sú monetárne stimuly centrálnych bánk, ktorými sa snažia zmierniť ekonomické následky pandémie nového koronavírusu.

V utorok klesli aj ďalšie drahé kovy. Striebro stratilo 3,1 percenta a predávalo sa po 28,25 dolárov za uncu. Platina sa oslabila o 1,5 percenta na 971,90 dolárov za uncu a paládium o 2,6 percenta na 2161,28 dolárov uncu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.