Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2020, 14:31

Euro síce posilňuje, avšak obrat je len otázkou času

Euro v súčasnosti žije v prechodnom čase a keď sa rozhodne novom o prezidentovi Ameriky, je pravdepodobné, že súčasný výmenný kurz sa začne vracať späť.

Euro síce posilňuje, avšak obrat je len otázkou času
Zdroj: Reuters

Euro v posledných troch mesiacoch posilňuje voči väčšine svetových mien, najmä americkému doláru. U väčšiny ľudí to môže evokovať domnienku, že by sa mena jednej z najväčších ekonomík sveta v neistých časoch mohla stať majákom stability. No pravda je niekde inde.

Posilňovanie eura je len výsledkom oslabovania (depreciácie) amerického dolára. Dolár je v súčasnosti oslabovaný hneď viacerými faktormi: rastúcou neistotou vyvolanou nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA a akumuláciou strát z pôžičiek z koronavírusovej krízy.

Globálni investori jednoducho znižujú expozíciu svojich dlhých pozícií v dolároch a „býci“ alokovaní v eurách jednoducho vyplňujú dočasnú medzeru.

Zdroj: tradingview.com

​Napriek nakúpeným aktívam v objeme takmer troch biliónov eur v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB a úrokovým sadzbám v negatívnom teritóriu vykazuje hospodárstvo Európy vzácne známky neodvratného spomaľovania ekonomiky.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.