Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2020, 14:47

Ceny ropy sa zotavili. Prispel pokles hodnoty dolára ako aj správy z Číny

Cenu ropy podporili aj informácie z Číny, že aktivita v čínskom výrobnom sektore dosiahla jednu z najvyšších úrovní rastu za zhruba 10 rokov.

Ceny ropy sa zotavili. Prispel pokles hodnoty dolára ako aj správy z Číny
Zdroj: Reuters

Po poklese v závere predchádzajúceho dňa sa ceny ropy v utorok opäť zotavili. Prispel k tomu pokles hodnoty dolára, ako aj najnovšie údaje o výraznej aktivite v čínskom výrobnom sektore.

Cena ropy Brent sa posunula bližšie k 46 amerických dolárov a cena americkej WTI nad 43 dolárov za barel (159 litrov).

K oslabeniu dolára prispelo nedávne vyjadrenie šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella, že americká centrálna banka zmení svoju inflačnú stratégiu.

V rámci nej bude novým kľúčovým cieľom centrálnej banky priemerná inflácia, zatiaľ čo doteraz bola cieľom inflácia na úrovni dvoch percent. To umožní, aby úrokové sadzby zostali na nižších úrovniach dlhší čas.

Cenu ropy podporili aj informácie z Číny, že aktivita v čínskom výrobnom sektore dosiahla jednu z najvyšších úrovní rastu za zhruba 10 rokov. Dopomohol k tomu prvý rast exportných objednávok v tomto roku.

Zdroj: DailyFX

​Trhy teraz čakajú na odhad vývoja ropných zásob v USA za minulý týždeň, ktorý v utorok zverejní Americký ropný inštitút (API). Analytici odhadujú, že zásoby ropy v USA klesli minulý týždeň približne o 2 milióny barelov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri dosiahla do 13.44 h SELČ 45,85 dolára (38,40 eura) za barel.

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 57 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom dosiahla 43,08 dolára za barel. Oproti pondelkovej uzávierke to predstavuje rast o 47 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.