Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2020, 07:47

Veľká rana pre investorov. Tesla sa nedostala do akciového indexu S&P 500

Zahrnutie Tesly do prestížneho indexu sa všeobecne čakalo, pretože firma v júli vykázala zisk štvrtý štvrťrok za sebou.

Veľká rana pre investorov. Tesla sa nedostala do akciového indexu S&P 500
Zdroj: Reuters

Výrobca elektrických áut Tesla nebol zatiaľ zaradený do akciového indexu Standard&Poor '500.

Rozhodnutie spoločnosti S&P Dow Jones Indices je veľkou ranou pre investorov Tesly, ktorí vo všeobecnosti očakávali, že firma bude zahrnutá do indexu vďaka priaznivej júlovej štvrťročnej výsledkovej správe, uviedla agentúra Reuters.

Akcie spoločnosti pred oficiálnym ukončením obchodovania preto klesli až o osem percent.

S&P Dow Jones Indices oznámila, že od 21. septembra sa súčasťou indexu stanú internetový predajca Etsy, výrobca polovodičov Teradyne a farmaceutická technologická firma Catalent. Nahradia tak firmy H & R Block, Coty a Kohls.

Jedna z najhodnotnejších na Wall Street

Indexový analytik S&P Dow Jones Indices Howard Silverblatt odmietol povedať, prečo nebola Tesla zahrnutá do indexu S&P 500. "Trh sa neustále mení a my to musíme zohľadniť v našich indexoch," vyhlásil Silverblatt.

Trhová kapitalizácia Tesly je viac ako 370 miliárd dolárov. Je tak jednou z najhodnotnejších firiem na Wall Street.

Aj pri poklese akcií v tomto týždni z predchádzajúceho rekordu o 16 percent zostáva hodnota Tesly vyššia, než hodnota 95 percent súčasných firiem z indexu S & P 500, vrátane spoločností Johnson & Johnson a Procter & Gamble.

Firmy Etsy, Teradyne a Catalent majú spolu trhovú hodnotu približne 40 miliárd dolárov.

Akcie firmy rástli

Akcie Tesly v tomto roku stúpli o takmer 400 percent. Firma patrí medzi najviac milované, ale aj nenávidené tituly na Wall Street.

V poslednej dobe rast akcií firmy tiahli nečakane silné štvrťročné výsledky zverejnené v júli, ale aj stávky na to, že bude zaradená do indexu S&P 500, čo by spustilo masívny dopyt po akciách firmy od fondov, ktoré index sledujú.

S&P Dow Jones Indices dohliada na index a upravuje ho štvrťročne, jednotlivé firmy však môžu byť menené častejšie. Hovorca Ray McConville agentúre Bloomberg povedal, že výbor pre index môže urobiť zmeny v indexe kedykoľvek.

Zahrnutie Tesly do prestížneho indexu sa všeobecne čakalo, pretože firma v júli vykázala zisk štvrtý štvrťrok za sebou, čím prekonala poslednú veľkú prekážku začlenenia. Skeptici však poukazujú na to, že samotné splnenie kritérií nezaručuje pridanie firmy do indexu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.