Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2020, 21:06

Dopyt je slabý, no produkcia ropy rastie. Už tri mesiace po sebe

Súčasný program obmedzovania produkcie v rámci OPEC+ počíta s redukciou ťažby o 7,7 milióna barelov denne.

Dopyt je slabý, no produkcia ropy rastie. Už tri mesiace po sebe
Zdroj: Reuters

Produkcia ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vzrástla aj v septembri, už tretí mesiac po sebe, pod čo sa podpísal zvýšený vývoz z Iránu a rast produkcie v Líbyi. Poukázal na to prieskum, ktorý uskutočnila agentúra Reuters.

Produkcia v 13 štátoch OPEC dosiahla v septembri podľa prieskumu Reuters 24,38 milióna barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov).

Ak sa odhad Reuters potvrdí, bude to znamenať rast produkcie v porovnaní s augustom o 160-tisíc barelov denne. Je to už tretí rast po sebe od júna, keď produkcia ropy zo strany OPEC dosiahla takmer 30-ročné minimum.

Najnovšie údaje o vývoji produkcie v štátoch OPEC sú po druhej vlne pandémie nového koronavírusu ďalšou nepriaznivou správou pre ceny ropy, ktoré v septembri klesli o 10 percent.

"Dopyt je stále slabý, zatiaľ čo ponuka na trhu rastie," povedala analytička zo spoločnosti Rystad Energy Paola Rodriguez-Masiuová, pričom poukázala najmä na opätovné zvyšovanie ťažby v Líbyi.

Severoafrická krajina je spolu s Iránom vyňatá spod stanovených produkčných kvót. Na tých sa štáty OPEC dohodli s ďalšími veľkými producentmi ropy na čele s Ruskom, s ktorými tvoria zoskupenie OPEC+.

Súčasný program obmedzovania produkcie v rámci OPEC+ počíta s redukciou ťažby o 7,7 milióna barelov denne.

Tento program platí od augusta, pričom predtým na tri mesiace platil program rekordnej redukcie na úrovni až 9,7 milióna barelov denne.

K zmierneniu obmedzovania produkcie pristúpili krajiny OPEC+ s tým, že dopyt sa v lete začal zotavovať.

Čo sa týka plnenia stanovených produkčných kvót, štáty OPEC, mimo Líbye a Iránu, plnili dohodnuté škrty v septembri na 101 percent. V auguste ich plnenie dosiahlo 100 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.