Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2020, 18:56

Vyhliadky na trhu sa zhoršujú. Ceny ropy sa prepadli

Vývoj na trhu ovplyvňuje rýchlo sa zvyšujúci počet infikovaných novým koronavírusom po celom svete.

Vyhliadky na trhu sa zhoršujú. Ceny ropy sa prepadli
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa prepadli o viac než 5 percent, pričom cena Brentu klesla k hranici 40 dolárov a cena WTI pod 38 dolárov za barel (159 litrov).

Vývoj na trhu ovplyvňuje rýchlo sa zvyšujúci počet infikovaných novým koronavírusom po celom svete, ktorý zhoršuje vyhliadky dopytu po rope.

Situáciu ešte skomplikovali informácie o zvýšení ťažby zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za minulý mesiac.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla do 17.32 h SELČ 40,09 dolára (34,11 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 2,21 dolára (5,22 percenta).

Ešte výraznejší pokles zaznamenala cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom.

Dosiahla 37,78 dolára za barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje pokles o 2,44 dolára alebo 6,07 percenta.

"Je evidentné, že vírus sa nepodarilo dostať pod kontrolu. Počet infikovaných rýchlo rastie, počet mŕtvych prekročil milión a nálada sa opätovne zhoršuje," povedal analytik spoločnosti PVM Oil Tamas Varga.

Navyše, podľa prieskumu agentúry Reuters, produkcia ropy v štátoch OPEC vzrástla v septembri už tretí mesiac po sebe. Dosiahla 24,38 milióna barelov ropy denne, čo oproti augustu predstavuje rast o 160-tisíc barelov denne. Pod zvýšený rast sa podľa Reuters podpísala vyššia produkcia v Líbyi a Iráne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.