Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 09:35

Po štvrtkom páde ceny ropy naďalej klesajú

​Podľa analytikov sa teraz pozornosť obráti na OPEC. Jeho členovia uvažujú o zmiernení svojho programu redukcie ťažby od januára.

Po štvrtkom páde ceny ropy naďalej klesajú
Zdroj: Reuters

Po štvrtkovom výraznom poklese pokračovali ceny ropy smerom nadol aj v piatok. Na ceny stále pôsobí nepriaznivý vývoj pandémie nového koronavírusu, najmä v Európe a USA, kde počet nakazených každým dňom rýchlo rastie.

To môže viesť k zhoršeniu ekonomickej situácie v zasiahnutých krajinách a výraznému obmedzeniu dopytu po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri (kontrakt vyprší v piatok) dosiahla do 8.04 h SEČ 37,19 amerického dolára (31,78 eura) za barel (159 litrov).

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 46 centov. Je to pokles tretí deň po sebe, pričom vo štvrtok zaznamenala cena Brentu nakrátko pokles na päťmesačné minimum.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 35,81 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 36 centov. Vo štvrtok klesla nakrátko na najnižšiu úroveň od júna.

Zdroj: DailyFX

​Podľa analytikov sa teraz pozornosť obráti na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+. Tí uvažujú o zmiernení svojho programu redukcie ťažby od januára.

Ako povedal analytik zo spoločnosti OANDA v Singapure Jeffrey Halley, vzhľadom na ekonomické problémy Európy a návrat líbyjskej ropy na trhy by štáty v OPEC+ mali plánované zmiernenie programu redukcie ťažby od budúceho roka prehodnotiť.

Zmiernenie programu by znamenalo, že od januára by denná produkcia ropy v rámci OPEC+ bola o dva milióny barelov vyššia, než stanovuje súčasný program.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.