Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 16:20

Nečakaná správa. Historicky najväčšia primárna ponuka akcií sa odkladá

Primárna ponuka akcií bola plánovaná na oboch burzách a s objemom približne 35 miliárd dolárov mala byť najväčšia v histórii.

Nečakaná správa. Historicky najväčšia primárna ponuka akcií sa odkladá
Zdroj: Reuters

Burzy v Šanghaji a Hongkongu nečakane zrušili primárnu verejnú ponuku (IPO) akcií čínskej finančno technologickej spoločnosti Ant Group, ktorá bola plánovaná na štvrtok.

Firma dnes oznámila, že dôvodom sú niektoré zmeny v regulácii. Primárna ponuka akcií Ant Group mala byť najväčšou na svete.

Zatiaľ nie je jasné, kedy bude podnik schopný požiadavkám vyhovieť, aby mohli byť akcie na obchodovanie prijaté.

"Je to rana"

Ant Group je divíziou čínskeho internetového predajcu Alibaba. Primárna ponuka akcií bola plánovaná na oboch burzách a s objemom približne 35 miliárd dolárov mala byť najväčšia v histórii.

Výťažok z predaja akcií sa vďaka veľkému záujmu investorov nakoniec ešte zvýšil a firma získa asi 37 miliárd dolárov.

"Je to rana, neviem, čo povedať," reagoval jeden z bankárov, ktorí primárnu ponuku pripravovali a ktorého citovala agentúra Reuters.

Viac kontroly 

Šanghajská burza označila za zásadnú pondelkovú udalosť, kedy sa zakladateľ Ant Group Jack Ma a ďalší vysokí manažéri zišli s predstaviteľmi čínskych regulačných úradov.

Podľa zdrojov agentúry Reuters im úradníci povedali, že ich firma, ktorá lukratívne požičiava peniaze na internete, bude odteraz čeliť prísnejšej vládnej kontrole. Schôdzka prišla v čase, keď čínske úrady zverejnili návrh nových pravidiel pre tento druh podnikania.

Akcie Alibaba, ktorá vo firme vlastní asi 33 percent, po správe oslabili na burze v New Yorku o viac ako osem percent

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.