Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2020, 13:00

Európske trhy prudko rastú. Pomohlo im Bidenovo víťazstvo

Už v minulom týždni si Dax výrazne polepšil, keď si napriek neistote týkajúcej sa výsledku volieb v USA pripísal osem percent.

Európske trhy prudko rastú. Pomohlo im Bidenovo víťazstvo
Zdroj: Reuters

Európske akciové trhy sa na začiatku nového týždňa výrazne posilnili. Podporila ich všeobecne dobrá nálada na finančných trhoch a zvýšenie rizikového apetítu investorov po víťazstve Joa Bidena v prezidentských voľbách v USA.

Kľúčový nemecký index Dax sa v pondelok o 11.44 h SEČ nachádzal s plusom 1,98 percenta na 12 726,81 bodu.

Zdroj: Investing.com

​Už v minulom týždni si Dax výrazne polepšil, keď si napriek neistote týkajúcej sa výsledku volieb v USA pripísal osem percent.

Hlavný francúzsky index CAC 40 sa o 11.44 h SEČ nachádzal vyššie o 1,63 percenta, taliansky FTSE MIB o 2,24 percenta a španielsky IBEX 35 o 2,02 percenta.

Zdroj: Investing.com

​Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 vzrástol o 1,77 percenta na 3260,82 bodu a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 1,45 percenta na 371,71 bodu.

Zdroj: Investing.com

​Bidenovo víťazstvo znamená zníženie neistoty, uviedol stratég brokerskej spoločnosti Axi Stephen Innes. To by malo zmierniť volatilitu na trhoch.

Ak sa k tomu pripočítajú opatrenia centrálnych bánk na zmiernenie ekonomických následkov koronakrízy, rast na akciových trhoch by mal pokračovať.

Podľa expertov je pre trhy tiež pozitívnym faktom, že republikáni si zrejme udržia väčšinu v Senáte. To totiž znamená, že zvyšovanie daní alebo sprísňovanie regulácie je veľmi nepravdepodobné.

Navyše, v krátkom čase by sa mohli schváliť ďalšie fiškálne stimuly a Bidenovo víťazstvo by tiež mohlo uvoľniť obchodné napätie medzi USA a Čínou.

Globálny index MSCI ACWI Index, ktorý sleduje akcie na 23 rozvinutých plus 26 rozvíjajúcich sa trhoch, sa ráno dostal na rekordné maximum, keď minulý týždeň zaznamenal najprudší týždňový nárast za takmer sedem mesiacov.

Kľúčový tokijský index Nikkei 225 si v pondelok pripísal 2,12 percenta a uzavrel najvyššie od roku 1991.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.